Czym jest cyberterroryzm? Jak chronić się przed hakerami i przestępcami w sieci? Skuteczna ochrona przed cyberatakiem

Maciej Ostrowski
Czym jest cyberterroryzm i dlaczego należy uważać w Internecie? Jak odpowiednio i bezpiecznie korzystać z sieci? Jak uniknąć cyberprzestępczości? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, w którym wyjaśniamy wszystkie tajemnice!
cyberterroryzm

Cyberterroryzm — co to jest?

Cyberterroryzm jest definicją, która opisuje akty przestępcze, które zostają przeprowadzone przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Ich celem jest wyrządzenie szkód, korzyść finansowa lub pobudki polityczne. Cyberterroryści celowo zakłócają obieg informacji w cyberprzestrzeni, a także dokonują aktów kradzieży ważnych dokumentów i informacji. Do cyberterroryzmu można zaliczyć działania hakerskie, a także czynności, które mają na celu wywołanie strachu czy szantaż społeczeństwa. Często są one koordynowane przez specjalistyczne grupy terrorystyczne, które szukają luk w systemach bezpieczeństwa systemów operacyjnych i aplikacji.

Jako typowe cele ataków cyberprzestępców przywoływane są hakowania systemów kontroli lotniczej, infrastruktury bankowe czy systemów dostarczania wody.

Jaki jest cel cyberataków?

Ciężko jednoznacznie określić cel cyberataków, ponieważ jest ich tak wiele, jak wiele jest motywów działania hakerów. Mogą oni działać złośliwie, robiąc sobie żarty czy uprzykrzając życie innym internautom. Często działają w celach finansowych lub by zdobyć wartościowe informacje. Niektórzy działają również na szkodę rządom i przedsiębiorstwom. 

Dlaczego warto zabezpieczać się przed cyberterrorystami?

Konsekwencją cyberataków mogą być straty finansowe, utrata reputacji firmy, wyciek wrażliwych danych, a w drastycznych przypadkach nawet śmierć ludzi. Co więcej, cyberprzestępcy dysponują narzędziami, które są w stanie sparaliżować duże przedsiębiorstwa i instytucje, a nawet całe państwa i organizacje rządowe. Z tego powodu warto regularnie aktualizować systemy bezpieczeństwa, a także regularnie sprawdzać bezpieczeństwo konkretnych aplikacji.

Warto przeczytać także: https://memoriam.pl/slowa-wsparcia-po-smierci-bliskiej-osoby

Jak chronić się przed cyberprzestępcami?

Przede wszystkim powinieneś korzystać z długich, unikalnych i skomplikowanych haseł do wrażliwych aplikacji webowych. Warto korzystać z małych, wielkich liter, znaków specjalnych i cyfr. Co więcej, regularnie warto zmieniać hasła (najlepiej co kilka/kilkanaście tygodni). Pamiętaj, że nie wolno zapisywać loginów i haseł do powyższych aplikacji w postaci elektronicznej, na przykład na dysku lub skrzynce mailowej.

Zobacz też:  Jak sprawdzić, co było robione na komputerze i kiedy może się to przydać?

Niezwykle istotne jest również bezpieczne korzystanie z Internetu. Z tego powodu nie powinieneś używać podejrzanych aplikacji oraz podawać informacji w ‚‚fejkowych” stronach internetowych. Nie możesz również klikać linków od niezaufanych nadawców i nie otwieraj załączników z emaili od osób, które nie są w twojej skrzynce zaufanych odbiorców. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które posłuży do kradzieży pieniędzy z Twojego konta bankowego lub do przeprowadzenia ataków typu DDoS.

Musisz również regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe oraz inwestować w najlepsze aplikacje do ochrony systemów operacyjnych. Co więcej, powinieneś regularnie aktualizować systemy operacyjne, przeglądarki i inne aplikacje.

Ponadto powinieneś uważać na treści, które możesz znaleźć na stronach dla dorosłych. Szczególną ostrożność należy też zachować na stronach, które dają możliwość pobrania darmowych plików z muzyką, oprogramowaniem czy filmami. 

Co więcej, nie podawaj swoich haseł do autoryzacji z wyskakujących okien, ponieważ prawdopodobnie są to fałszywe komunikaty. Warto również sprawdzać, czy połączenie w przeglądarce jest szyfrowany, czyli kłódka przy adresie strony lub prefix https. 

Cyberterroryzm jest powszechny i w dzisiejszych czasach rozwija się dynamicznie ze względu na fakt, że Internet i technologia ma ogromne możliwości. Z tego powodu należy dbać o swoje bezpieczeństwo i odpowiedzialnie korzystać z dobrodziejstw XXI wieku.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
cyberprzestrzeń

Cyberprzestrzeń — bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej w Internecie. Ustawa o cyberbezpieczeństwie

Następny artykuł
silk road

Silk Road — co to jest? Słynny przestępca Ross Ulbricht. Historia wyroku za stworzenie strony internetowej

Zobacz też