Silk Road — co to jest? Słynny przestępca Ross Ulbricht. Historia wyroku za stworzenie strony internetowej

Maciej Ostrowski
Czym jest Silk Road? Do czego służyła strona w Darknecie? Czy Bitcoin zapewniał Rossowi anonimowość?
silk road

Jeśli chciałbyś poznać osobę Rossa Ulbrichta, który stworzył platformę do handlu narkotykami, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy popularność Silk Road.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z cyfrowekursy.pl

Czym jest Silk Road?

Silk Road to internetowa platforma, która działała na sieci Tor w Darknecie. Przeznaczona była do sprzedawania towarów nielegalnych i handlu narkotykami. Jednocześnie administrator strony i założyciel Silk Road zabronił umieszczać ofert, które mogłyby szkodzić innym ludziom. Strona nie przepuszczała treści związanych z dziecięcą pornografią, bronią masowego rażenia, zabójstwami czy kradzionymi kartami płatniczymi. Media określiły Silk Road, jako narkotykowy Amazon.

Organy ścigania Stanów Zjednoczonych miały ogromny problem z namierzeniem winnego i ogłoszeniem dowodów czarno na białym, ponieważ wszystkie zakupy były przeprowadzane za pośrednictwem zdecentralizowanej kryptowaluty Bitcoin. W efekcie użytkownicy i właściciele pozostawali anonimowi i trudni do namierzenia przez prokuraturę, FBI i agentów rządu.

Kim jest Ross Ulbricht?

Ross Ulbricht jest założycielem i administratorem Silk Road. Prowadził on darknetową witrynę pod pseudonimem Dread Pirate Roberts w latach 2011-2013. Swego czasu była ona warta niespełna kilkanaście miliardów dolarów. W 2013 roku doszło do zamknięcia serwisu i aresztowania założyciela Silk Road przez Federalne Biuro Śledcze. Co więcej, politycy i eksperci dążyli do ukarania Rossa i w 2015 roku prokurator nałożył na niego wyrok podwójnego dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Wszystko za sprawą dodatkowych zarzutów związanych przeciwko praniu brudnych pieniędzy.

Wątek Rossa Ulbrichta nie został jednak zamknięty do dziś, ponieważ coraz więcej wiadomości potwierdza, że administracja Donalda Trumpa dąży do kontynuowania śledztwa, by uniewinnić właściciela serwisu darknetowego.

Silk Road — ochrona przed hakerami

Ross Ulbricht zdecydował się na nazwę Silk Road, ponieważ nawiązywała ona do Jedwabnego Szlaku dawnej chińskiej drogi handlowej. Od samego początku można było kupić tam narkotyki, a pierwszym towarem były środki halucynogenne, hodowane zresztą przez właściciela. Posługiwał się on pseudonimem admin, a po czasie sprzedaż była tak duża, że nie dawał rady sam zarządzać swoim projektem. Dodatkowo miał problemy z hakerami, którzy wykradali dane z jego adresu oraz pozbawiali go cyfrowej waluty. W efekcie Ross zatrudnił hakerów do ochrony przed innymi hakerami.

Zobacz też:  Wyciek danych osobowych — co warto wiedzieć? Jak sprawdzić, czy dane twojego konta zostały ujawnione? Czy VPN może być skuteczny?

Jesteś już świadomy, kim jest Ross Ulbricht oraz czym była strona Silk Road. Mimo pozornej anonimowości kilkaset klientów zostało ujawnionych, a sam Ross trafił za kratki. Handel narkotykami w sieci nie jest dobrym pomysłem nawet w przypadku działania na sieci Tor lub korzystaniu z usług zdecentralizowanego Bitcoina.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
cyberterroryzm

Czym jest cyberterroryzm? Jak chronić się przed hakerami i przestępcami w sieci? Skuteczna ochrona przed cyberatakiem

Następny artykuł
vpn

VPN – co to jest? Jak szyfrować połączenie i zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Zobacz też