Dlaczego spam jest szkodliwy? Zobacz, jakie zagrożenia są z nim związane!

Gabriel Kaczmarek
Dlaczego spam jest szkodliwy? To pytanie może zadawać sobie wiele osób korzystających z sieci. Choć może wydawać się, że niepożądane wiadomości są natrętną formą reklamy, w rzeczywistości mogą one zostać wykorzystane do negatywnych celów. Dowiedz się więcej!
dlaczego spam jest szkodliwy

W skrócie

 • Spam często służy jako narzędzie nachalnego marketingu.
 • Choć cele reklamowe nieraz są główną przyczyną wysyłania niechcianych wiadomości, spam może być wykorzystany również do przejęcia kontroli nad kontami, czy też urządzeniem użytkownika.
 • Nie należy klikać linków znajdujących się w wiadomościach pochodzących z nieznanych źródeł.

  Dlaczego spam jest szkodliwy i skąd się on bierze?

  Narazić się na otrzymywanie spamu można na różne sposoby. Wśród przyczyn leżących po stronie samego użytkownika wymienić można tutaj między innymi podawanie swoich danych w formularzach przygotowanych przez osoby zbierające informacje do wykorzystania w celu wysyłania niechcianych wiadomości. Niejednokrotnie jednak osoby trzecie mogą uzyskać dane również na inne sposoby. W wielu przypadkach spam służy celom reklamowym, choć może nieść ze sobą też inne zagrożenia. Dlaczego spam jest szkodliwy? Bez wątpienia zaśmieca on skrzynkę poczty elektronicznej, a dodatkowo może wprowadzać odbiorcę w błąd.

  Dlaczego spam jest szkodliwy? Narażenie na atak hakerski

  Dlaczego spam jest szkodliwy? Przestępcy mogą wykorzystywać go do tego, aby:

  • uzyskać dostęp do kont bankowych użytkownika lub do jego profili na portalach,
  • zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem,
  • oszukać użytkownika.

  Dlatego właśnie nie należy otwierać wiadomości, które są spamem, ani klikać w linki, czy też załączniki znajdujące się w nich. Mogą one prowadzić na przykład do spreparowanych przez hakerów stron zachęcających do podania danych służących do logowania do banków, czy też do pobrania złośliwego oprogramowania. W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość jest bardzo rozwinięta.

  Dlaczego spam jest szkodliwy? Kwestie dotyczące ochrony danych

  Wysyłanie niechcianych wiadomości oznacza brak poszanowania kwestii dotyczących ochrony danych i prywatności. Dlaczego spam jest szkodliwy? Użytkownik może nie mieć ochoty na to, aby każdego dnia odbierać komunikaty pochodzące z wątpliwych źródeł, czy też wprowadzające w błąd. Nawet w przypadku, gdy wysyłający próbuje po prostu się reklamować, nie wszyscy chcą mieć w swojej skrzynce treści o charakterze promocyjnym.

  Zobacz też:  Anonymous Polska – znana grupa hakerska ma też członków w Polsce! 

  Niestety nie da się całkowicie zapobiegać otrzymywaniu niechcianych wiadomości. Spam, pomimo istniejących regulacji prawnych, jest w dzisiejszych czasach dosyć rozpowszechnionym zjawiskiem. Pozostaje więc usuwać takie treści bez otwierania ich oraz uważać na to, w jakich miejscach podaje się swoje dane kontaktowe. Zawsze warto zweryfikować wiarygodność twórcy formularza. Dobrze jest również czytać dokładnie zgody, które się wyraża. Aktywność w wirtualnej przestrzeni powinna odbywać się w świadomy sposób, dlatego też nie należy podejmować nieprzemyślanych i impulsywnych działań.



  Zobacz także:
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Poprzedni artykuł
  jak sprawdzić czy telefon jest zhakowany

  Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Dowiedz się więcej na ten temat!

  Następny artykuł
  jak trwale usunąć historię przeglądanych stron

  Jak trwale usunąć historię przeglądanych stron? Sprawdź ciekawe informacje!

  Zobacz też