W skrócie
- Spam często służy jako narzędzie nachalnego marketingu.
- Choć cele reklamowe nieraz są główną przyczyną wysyłania niechcianych wiadomości, spam może być wykorzystany również do przejęcia kontroli nad kontami, czy też urządzeniem użytkownika.
- Nie należy klikać linków znajdujących się w wiadomościach pochodzących z nieznanych źródeł.
Dlaczego spam jest szkodliwy i skąd się on bierze?
Narazić się na otrzymywanie spamu można na różne sposoby. Wśród przyczyn leżących po stronie samego użytkownika wymienić można tutaj między innymi podawanie swoich danych w formularzach przygotowanych przez osoby zbierające informacje do wykorzystania w celu wysyłania niechcianych wiadomości. Niejednokrotnie jednak osoby trzecie mogą uzyskać dane również na inne sposoby. W wielu przypadkach spam służy celom reklamowym, choć może nieść ze sobą też inne zagrożenia. Dlaczego spam jest szkodliwy? Bez wątpienia zaśmieca on skrzynkę poczty elektronicznej, a dodatkowo może wprowadzać odbiorcę w błąd.
Dlaczego spam jest szkodliwy? Narażenie na atak hakerski
Dlaczego spam jest szkodliwy? Przestępcy mogą wykorzystywać go do tego, aby:
- uzyskać dostęp do kont bankowych użytkownika lub do jego profili na portalach,
- zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowaniem,
- oszukać użytkownika.
Dlatego właśnie nie należy otwierać wiadomości, które są spamem, ani klikać w linki, czy też załączniki znajdujące się w nich. Mogą one prowadzić na przykład do spreparowanych przez hakerów stron zachęcających do podania danych służących do logowania do banków, czy też do pobrania złośliwego oprogramowania. W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość jest bardzo rozwinięta.
Dlaczego spam jest szkodliwy? Kwestie dotyczące ochrony danych
Wysyłanie niechcianych wiadomości oznacza brak poszanowania kwestii dotyczących ochrony danych i prywatności. Dlaczego spam jest szkodliwy? Użytkownik może nie mieć ochoty na to, aby każdego dnia odbierać komunikaty pochodzące z wątpliwych źródeł, czy też wprowadzające w błąd. Nawet w przypadku, gdy wysyłający próbuje po prostu się reklamować, nie wszyscy chcą mieć w swojej skrzynce treści o charakterze promocyjnym.
Niestety nie da się całkowicie zapobiegać otrzymywaniu niechcianych wiadomości. Spam, pomimo istniejących regulacji prawnych, jest w dzisiejszych czasach dosyć rozpowszechnionym zjawiskiem. Pozostaje więc usuwać takie treści bez otwierania ich oraz uważać na to, w jakich miejscach podaje się swoje dane kontaktowe. Zawsze warto zweryfikować wiarygodność twórcy formularza. Dobrze jest również czytać dokładnie zgody, które się wyraża. Aktywność w wirtualnej przestrzeni powinna odbywać się w świadomy sposób, dlatego też nie należy podejmować nieprzemyślanych i impulsywnych działań.
Zobacz także:
- Spam – co to jest? Kto wysyła niechciane wiadomości e-mail? Jak się ochronić?
- Czym jest spoofing telefoniczny? Takie oszustwa to coraz poważniejszy problem!
- Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Dowiedz się więcej na ten temat!
- Scam — znaczenie i definicja. Jak zminimalizować zagrożenie i ryzyko w sieci?
- Phishing – czym jest atak phishingowy? Jak mu zapobiegać?