Spam – co to jest? Kto wysyła niechciane wiadomości e-mail? Jak się ochronić?

Maciej Ostrowski
Wszelkie wiadomości od nieznanych osób na skrzynce e-mail i w mediach społecznościowych stanowią realne zagrożenie atakiem hakerskim. Sprawdź, jak uruchomić filtr antyspamowy i uchronić się od ataków cyberprzestępców!
spam

Często spotykasz się z niechcianymi wiadomościami wyskakującymi w twojej poczcie elektronicznej? Być może cyberprzestępcy chcą dostać się do twojego komputera celem zainfekowania go niebezpiecznym wirusem. Jako użytkownik poczty e-mail, koniecznie zadbaj o to, aby ochronić się przed otrzymywaniem nadmiernych ilości spamu. Nadawcy tego typu wiadomości to głównie hakerzy chcący uzyskać dostęp do stacji roboczej osób, które otworzą zawartość komunikatu. Pamiętaj, że dominująca część spamu to natarczywe reklamy oraz oferty promocyjne. Kiedy nie zachowasz należytej ostrożności narazisz się tym samym na zainfekowanie komputera groźnym oprogramowaniem szpiegującym.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale skutecznycontent.pl

Spam – czym jest to zjawisko?

Osoby zajmujące się blokowaniem spamerów w domenach internetowych oraz w poczcie elektronicznej wiedzą, jakie zagrożenia niesie ze sobą otwarcie zainfekowanej wiadomości od cyberprzestępców. Spam to po prostu niechciane wiadomości przesyłane od nieznanych nadawców. W większości przypadków ich treść jest filtrowana tak, aby natychmiastowo trafiały do specjalnej skrzynki na spam. Niestety rozwój nowoczesnych technologii pozwala hakerom na wykorzystywanie metod spamerskich nie tylko poprzez pocztę e-mail, ale także SMS oraz komunikatory internetowe np. WhatsUp. Niekiedy zdarza się, że w skrzynce odbiorczej poczty elektronicznej znajdziesz więcej spamu niż realnych wiadomości. To częste zjawisko występujące u osób, które często rejestrują swój adres e-mail w newsletterach. Pamiętaj, że potencjalna wiadomość spamerska może być mocno zainfekowana lub zawiera przekierowanie do szpiegującej strony internetowej.

Spam a phishing – jakie są zależności?

Phishing jest skuteczną metodą ataków stosowaną przez cyberprzestępców. Jest to próba kradzieży danych osobowych (loginów i haseł), a także numerów kart kredytowych poprzez przesyłanie wiadomości z linkiem do fałszywych serwisów www. Osoby, które nie zachowują należytej ostrożności są mocno narażone na takie ataki. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie klikać w linki będące prośbą o zmianę hasła ze względu na wykrycie potencjalnego zagrożenia. Nigdy nie zgadzaj się też na wykonanie przelewu w celu usunięcia problemu.Phishing jest ściśle związany ze spamem, gdyż to właśnie za pośrednictwem komunikatorów internetowych oraz skrzynek elektronicznych dochodzi do największej liczby nadużyć z wykorzystaniem danych osobowych.

Zobacz też:  Jak sprawdzić IP czyjegoś komputera i czy jest to trudne? Dowiedz się!

Spam a e-mail – o co tu chodzi?

Wszelkiego rodzaju skrzynki e-mailowe są najbardziej narażone na oddziaływanie spamu. Ten pojawia się w skrzynce pocztowej najczęściej z powodu niefrasobliwości użytkownika oraz braku uwagi. Musisz wiedzieć, że adres e-mail tak samo, jak login do banku to wrażliwe dane osobowe. Ich beztroskie rozdawnictwo nigdy nie kończy się dobrze. Kiedy podasz swój adres e-mail na różnych serwisach, prawdopodobnie zostaniesz zasypany ogromną liczbą wiadomości spamerskich.

Niestety, ale nieświadomość osób korzystających z poczty elektronicznej jest ogromna. Większość godzi się dobrowolnie na wysyłanie wiadomości typu spam na ich skrzynki. Co gorsza, hakerzy pod pretekstem przyznania rabatu na zakupy internetowe skutecznie zachęcają swoje ofiary do otwarcia zainfekowanej wiadomości. Spam e-mailowy może występować w formie:

 • newslettera,
 • akcji promocyjnej,
 • wiadomości informującej i potencjalnym włamaniu na konto.

Hakerzy wykorzystują wiele pomysłów, które pozwalają na kradzież danych drogą elektroniczną. Nieuważni użytkownicy sami otwierają dostęp do swoich poufnych danych poprzez uzupełnianie na oślep formularzy w sieci. Nie ulega wątpliwości, że załącznik reklamowy w otrzymanej wiadomości e-mail kusi najbardziej i wiele osób niestety daje się nabrać na taki trik przestępców.

Rodzaje spamu – jakie wyróżniamy?

Obecnie znane są trzy typy spamu, które dotykają niemalże wszystkich użytkowników internetu. Zaliczamy do nich:

 • spam reklamowy,
 • spam o potencjalnej wygranej na loterii,
 • ostrzeżenia o wirusach, wyłudzeniach,
 • spoofing, czyli podrobienie treści e-mail.

Spam reklamowy oraz o wygranych na loterii przyjmuje formę krótkich wiadomości tekstowych lub tekstowo-graficznych. Te mają na celu przyciągnąć uwagę ofiary i nakłonić ją do kliknięcia odnośnika. Szczególnie ciężki w identyfikacji oraz zapobieganiu jest tzw. spoofing. Taka metoda opiera się na podszywaniu pod banki oraz strony rządowe. Celem hakerów jest zawsze wyłudzenie danych logowania (haseł i loginów), a także przechwycenie wrażliwych danych osobowych. Pamiętaj też, że po kliknięciu zainfekowanej wiadomości, cyberprzestępcy mogą zainstalować na twoim komputerze złośliwe oprogramowanie szpiegujące.

Zobacz też:  Tryb prywatny – jak działa? Czy jest odpowiednim zabezpieczeniem przed cyberatakami?

Spam ma też wiele innych odmian, które mogą mieć charakter:

 • phishingu, czyli podszywania się pod instytucje publiczne i bankowe,
 • podawania się za pracownika konkretnej firmy lub instytucji.
 • tzw. przekrętu nigeryjskiego, czyli wiadomości o otrzymanym spadku,
 • fałszywych wiadomości od firm kurierskich.

To tylko niektóre z przykładów działania spamu, by wyłudzić dane osobowe od potencjalnych ofiar.

Jak hakerzy rozsyłają spam e-mailowy?

Cyberprzestępcy mają wiele metod rozsyłania spamu. Jedną z najskuteczniejszych jest tzw. harvester, czyli skanowanie sieci w poszukiwaniu potencjalnych odbiorców zainfekowanych wiadomości spamerskich. W tym przypadku bardzo często wykorzystywane są też gotowe algorytmy do generowania adresów e-mail przy pomocy danych osobowych (imiona i nazwiska). W ten sposób przestępcy budują ogromne bazy adresów, na które następnie trafiają setki niechcianych wiadomości. Spamerzy korzystają głównie z otwartych serwerów ze słabymi zabezpieczeniami. Do rozsyłania spamu angażowani są w ten sposób niczego nieświadomi użytkownicy internetu. Sam proces rozsyłania spamu odbywa się automatycznie przy pomocy specjalnie stworzonego oprogramowania.

Jak można chronić się przed spamem? Kilka istotnych wskazówek

W sieci znajdziesz wiele skutecznych wskazówek na temat tego, jak dobrze zabezpieczyć swój adres mailowy oraz skrzynkę odbiorczą. Przede wszystkim, zanim zarejestrujesz się na jakiejkolwiek stronie internetowej – przeczytaj regulamin i sprawdź zgody na otrzymywanie newslettera (spamu). Kiedy zablokujesz możliwość wysyłania wiadomości reklamowych, żaden w twojej skrzynce odbiorczej na pewno znajdziesz znacznie mniej nieznanych adresatów wiadomości. Chcesz wiedzieć, jak najlepiej uchronić się przed spamem? Oto kilka najistotniejszych porad, jakie możemy ci przekazać:

 • udostępniaj swój adres e-mail tylko w zaufanym osobom i organizacjom,
 • podawaj swój adres e-mail np. w komentarzach na forach w utrudnionej formie (np. oddziel wyrazy spacją), a dzięki temu nie zostaniesz wykryty przez harwestery,
 • ukrywaj adres e-mail w mediach społecznościowych,
 • ignoruj wiadomości o podejrzanym charakterze np. łańcuszka życzeń,
 • wyłącz obsługę JavaScript i HTML w wiadomościach e-mail,
 • NIGDY nie odpowiadaj na wiadomości spamerskie,
 • regularnie aktualizuj program poczty e-mail oraz bazy wirusów w programie antywirusowym,
 • kiedy otrzymujesz nagminnie wiadomości spam – poinformuj o tym fakcie właściciela serwera, z jakiego wychodzą.
Zobacz też:  Jak sprawdzić historię incognito? Zobacz, czy jest to możliwe!

Pamiętaj, aby zawsze odpowiednio szybko reagować na notoryczne otrzymywanie spamu na swoją skrzynkę e-mailową lub telefon. Podstawą w celu zapobiegania atakom hakerskim jest instalacja dobrego antywirusa, który przefiltruje wszystkie otrzymywane wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Spam – co mówi prawo na ten temat?

Kwestie prawne w Polsce odnośnie spamu zostały określone w ustawie z 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zapiski tej ustawy określają działania polegające na przesyłaniu ofert marketingowych drogą elektroniczną jako legalne, ale tylko pod warunkiem, że ich odbiorca wyraził na to zgodę. Oznacza to, że jeśli podałeś swój adres e-mailowy do newslettera, nadawcy mają pełne prawo do wysyłania nawet większych ilości spamerskich wiadomości.

Spam a filtry antyspamowe – czy to dobra forma zabezpieczenia?

Serwery poczty elektronicznej najczęściej są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia w postaci poprawnie skonfigurowanych filtrów antyspamowych. Dzięki nim wszelkie niechciane wiadomości są przechwytywane i przenoszone do odpowiedniego folderu. Istotna jest właściwa konfiguracja filtrów oraz ich ciągła aktualizacja. Dzięki temu popularne zwroty spamerskie i inne treści o podobnym charakterze będą skutecznie sortowane. Takie oprogramowanie przydaje się także firmom realizującym wysyłkę legalnych wiadomości newsletter. W ten sposób sprawdzisz, czy stworzony e-mail reklamowy nie ma charakteru spamerskiego, przez co mógłby być wyłapywany przez filtry.

Dobrą radą dla każdego użytkownika internetu jest przede wszystkim zachowanie zdrowego rozsądku. Znasz już definicję spamu, dlatego koniecznie stosuj wszelkie możliwe metody zabezpieczenia programów pocztowych. W ten sposób zmniejszysz ryzyko, że haker zdobędzie dostęp do twoich kont poprzez kliknięcie zainfekowanej wiadomości.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
vpn

VPN – co to jest? Jak szyfrować połączenie i zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Następny artykuł
cookies

Cookies – czym są? Jak działają? Kto je wykorzystuje i czy można je blokować?

Zobacz też