Sieć VPN łączy się z internetem poprzez szyfrowany tunel danych i jednocześnie chroni tożsamość użytkownika. Odbywa się to poprzez ukrywanie adresu IP urządzenia. Dzięki temu skorzystasz nawet z publicznych punktów Wi-Fi i to bez ryzyka, że ktokolwiek włamie się np. na twój komputer. Chcesz uniknąć śledzenia lub włamania na sprzęt przez hakera? W takim razie zadbaj o swoją prywatność i zainstaluj darmową usługę VPN z odpowiednio zaszyfrowanymi protokołami. Zasada, na jakiej działa wirtualna sieć prywatna jest dość prosta. Oznacza to, że bez problemu samodzielnie poradzisz sobie z jej konfiguracją.
VPN – jak to działa?
Połączenie VPN to przede wszystkim opcja ukrycia się w sieci publicznej poprzez korzystanie ze zdefiniowanego adresu IP. Twój dostawca internetu w takiej sytuacji otrzymuje żądania od dostawcy VPN, a następnie przekierowuje zapytania dalej. Dzięki temu dochodzi do maskowania adresu IP, a co za tym idzie nikt nie będzie w stanie określić twojej lokalizacji – nawet dostawca usługi internetowej. Chcesz wiedzieć, jak funkcjonuje oprogramowanie do ukrywania adresów IP podczas połączenia z internetem w sieci publicznej? Oto kilka elementów, które wyjaśniają ten proces.
- łączysz się z wirtualną siecią prywatną, a ta uwierzytelnia użytkownika usług internetowych.
- serwer VPN stosuje szyfrowane protokoły dla pakietów wysyłanych i odbieranych.
- VPN stosuje zaszyfrowany tunel sieciowy, dzięki czemu twoje dane są w 100% bezpieczne,
- pakiety danych są umieszczane w zewnętrznych pakietach oraz szyfrowane poprzez enkapsulację,
- po przekazaniu danych do serwera, pakiety są usuwane.
Tunel VPN – jak to działa w praktyce?
Virtual Private Network, czyli inaczej VPS opiera się na tzw. tunelowaniu. Do przesyłania danych i uwierzytelnienia klienta (komputera, telefonu) wykorzystuje wiele protokołów szyfrowania. Pamiętaj, że usługa VPN zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych przepływających przez sieć internetową. VPN pozwala na ukrycie swoich dokładnych danych geolokalizacyjnych oraz adresów urządzeń podłączonych do sieci. Pamiętaj, że do prawidłowego działania sieci VPN potrzebujesz:
- urządzeń po stronie użytkownika, czyli komputera lub smartfona,
- klienta VPN – to specjalna aplikacja lub oprogramowanie komputerowe, które pozwala na łączność z serwerem VPN,
- serwera VPN – to swego rodzaju pośrednik między użytkownikiem a globalną siecią internetową,
- połączenia internetowego – to niezbędne minimum, aby móc połączyć się z internetem i serwerem VPN.
Do połączenia z klientem VPN potrzebujesz loginu oraz hasła użytkownika. Po zalogowaniu oprogramowanie tworzy tunel VPN, który transmituje wszystkie przesyłane dane. Warto wiedzieć, że dane przesyłane w postaci pakietów dzięki VPN są nie do odszyfrowania przez usługodawców internetowych, rząd oraz cyberprzestępców. Protokół VPN, który jest w pełni szyfrowany działa w następujący sposób:
- Urządzenie użytkownika loguje się do sieci.
- Protokoły szyfrują połączenie przez tunel VPN.
- Pakiety są przekazywane do serwera VPN.
- Dane opuszczają serwer i są przesyłane do internetu.
Szyfrowanie danych przez serwer VPN
Zasada szyfrowania danych poprzez tunele VPN jest prosta. Dane przesyłane przez sieć są dzięki temu odpowiednio zabezpieczone przed dostępem przez osoby trzecie np. cyberprzestępców. Wszystkie pakiety są zabezpieczone kluczami i algorytmami, a więc odczytanie ich zawartości jest praktycznie niemożliwe. Połączenie VPN wykorzystuje głównie mechanizmy oraz algorytmy oparte na AES (zaawansowane standardy szyfrowania), które są stosowane np. przez banki lub wojsko. Uwaga! Długość klucza ma w tym przypadku 256 bitów. Szyfrowanie danych podczas korzystania z internetu odbywa się przez specjalne protokoły takie, jak np.:
- WireGuard,
- OpenVPN,
- IKEv2,
- i inne…
Takie protokoły szyfrujące znajdziesz w popularnych aplikacjach udostępnianych przez dostawców usług VPN. Oczywiście obecnie możesz korzystać zarówno z darmowych sieci VPN, jak i tych płatnych. Zastanawiasz się, czy warto korzystać z usług tego typu? Zdecydowanie tak – jeśli chcesz zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa w sieci. Korzystanie z VPN na komputerze jest legalne, choć w niektórych przypadkach dochodzi do nadużycia usługi.
Zastosowanie VPN w praktyce – co warto wiedzieć?
Połączenie z VPN ma praktyczne zastosowanie pod kilkoma aspektami. Przy pomocy oprogramowania VPN, możesz:
- szyfrować połączenia sieciowe,
- ukrywać swoją lokalizację oraz adres IP,
- ochronić prywatność,
- ominąć blokady w serwisach www np. Netflix,
- ominąć cenzurę sieciową na określone lokalizacje,
- połączyć się z publiczną siecią internetową bez ryzyka ataku cyberprzestępców.
Ogólnie rzecz biorąc, dostęp do VPN to świetna opcja dla każdego, kto ceni sobie maksimum komfortu oraz bezpieczeństwa podczas korzystania z zasobów sieciowych. Taka usługa daje opcję pełnego szyfrowania danych. Dzięki temu można uznać, że aktywne połączenie VPN z internetem odpowiednio zabezpiecza pakiety danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Ochrona swojej prywatności podczas dostępu do internetu jest szczególnie ważna. Używanie VPN w tym celu pozwala całkowicie zatrzeć ślady widoczności użytkownika w sieci. Aktywny darmowy VPN (lub płatny) doskonale chroni prywatność w sieci poprzez stałe ukrywanie prawdziwego adresu IP użytkownika. Oczywiście namierzenie osób korzystających z Virutal Private Network nie jest niemożliwe, ale znacznie utrudnione. Po odpowiedniej konfiguracji usługi można spokojnie korzystać z zasobów sieciowych przy zachowaniu całkowitej anonimowości. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że szyfrowanie VPN jest skuteczne, raczej inwestuj w płatne oprogramowanie. W większości przypadków VPN w wersjach darmowych dane klientów są sprzedawane dalej, a to oznacza, że potencjalna zmiana IP i lokalizacji nie ma żadnego sensu.
Blokady sieciowe i cenzura a VPN
Musisz wiedzieć, że omijanie blokad w sieci oraz cenzury np. na portalach streamingowych to dość popularna czynność. Wystarczy, że uruchomisz połączenie VPN na swoim urządzeniu, a otrzymasz dostęp do wielu dotychczas niedostępnych materiałów np. na portalach multimedialnych. Dla przykładu: wybierając usługę VPN zmienisz swoją lokalizację w sieci, dzięki czemu jako użytkownik z Polski będziesz też mieć dostęp do materiałów w serwisie Netflix dostępnych tylko dla klientów z USA. Wiele seriali wychodzi w Stanach zdecydowanie szybciej niż w Polsce. Możliwe, że Wednesday sezon 2 również tam pojawi się szybciej, a zastosowanie opisywanej metody pomoże skrócić czas oczekiwania na kolejny sezon serialu, który podbił serc widzów. Wiele instytucji rządowych blokuje konkretne strony www np. serwisy z nielegalnym oprogramowaniem. Jeśli chcesz mieć do nich dostęp, koniecznie potrzebujesz płatnej usługi VPN, która odpowiednio zabezpieczy twoją prywatność.
Jak skonfigurować VPN? Krótki poradnik!
Wiesz już, jaka jest zasada działania VPN. Dowiedz się także, w jaki sposób skonfigurować ją na swoim komputerze np. z systemem Windows. W pierwszej kolejności musisz utworzyć profil VPN, dzięki któremu połączysz się z siecią przez szyfrowane protokoły. Wystarczy, że utworzysz nowe konto indywidualne lub służbowe. Następnie podaj dane dostępowe do sieci VPN i to wszystko. Sprawdź także najlepsze sieci VPN, które pozwalają na skuteczne ukrywanie lokalizacji, adresów IP i przesyłanych danych w pakietach. Obecnie w sieci znajdziesz wiele typów oprogramowania VPN. Konfiguracja większości aplikacji tego typu jest prosta. Wystarczy, że utworzysz nowe konto, zalogujesz się, a następnie wybierzesz jeden z serwerów VPN dostępnych na liście. Po kliknięciu odpowiedniego przycisku połączenie z serwerem zostanie utworzone, a ty staniesz się w 100% bezpieczny i anonimowy. Jak widzisz, połączenie z siecią VPN za pomocą aplikacji dedykowanych jest proste. Licz się jednak z wydatkiem nawet kilkudziesięciu dolarów miesięcznie za korzystanie z oprogramowania. Oczywiście możesz też postawić na darmowe bramki, ale te nigdy nie będą tak skuteczne.
Zalety korzystania z VPN – dlaczego warto?
Jest wiele zalet korzystania z szyfrowanego połączenia sieciowego nawet w przypadku bezpłatnej usługi VPN. To przede wszystkim:
- dostęp do ograniczonych lokalizacją treści w internecie,
- dostęp do serwisów społecznościowych i informacyjnych,
- maksimum poufności w sieci,
- dostęp do słabo dostępnych plików,
- dostęp do nielegalnych stron internetowych udostępniających pirackie pliki,
- opcja komunikacji z przyjaciółmi mieszkającymi za granicą.
Można krótko powiedzieć, że VPN oferuje poufność historii przeglądanych stron www, opcję zmiany wirtualnej lokalizacji oraz pełną anonimowość w internecie.
Czy VPN ma wady?
Aplikacje VPN jak najbardziej mają pewne wady, o jakich warto wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania z usługi. Najistotniejsze minusy, to:
- nieco wolniejsze połączenie internetowe – VPN może powodować delikatne spadki prędkości połączenia sieciowego,
- blokowanie połączenia VPN – pamiętaj, że niektóre serwisy internetowe blokują całkowicie użytkowników korzystających z VPN,
- wysokie koszty za najlepsze oprogramowanie VPN,
- dostawcy VPN mają prawo zapisywać dane użytkowników, aby je sprzedać w późniejszym czasie,
- VPN jest nielegalne w niektórych krajach,
- adresy IP przez VPN są dzielone pomiędzy użytkowników.
Jak wybrać najlepszy serwer VPN? Podpowiadamy!
Nie ma jednej, złotej zasady odnośnie tego, jak wybrać dobry VPN dla siebie. Jeśli chcesz wykupić subskrypcję oprogramowania, które w 100% spełni twoje oczekiwania i zabezpieczy cię w sieci, zwróć uwagę na takie aspekty, jak:
- wysoka jakość stosowanych zabezpieczeń,
- najlepsze protokoły szyfrujące,
- godna zaufania polityka prywatności serwera,
- opcja dostępu do regionalnych treści przez zmianę lokalizacji,
- komfort użytkowania aplikacji,
- skuteczna obsługa klienta,
- atrakcyjna cena z dobrym stosunkiem do jakości świadczonych usług.
Zapamiętaj, że to zazwyczaj darmowy VPN spowalnia w znacznym stopniu dostęp do stron internetowych. To głównie z tego względu, iż pakiety danych zawsze przechodzą przez dodatkowy serwer sieci wirtualnej. Najlepiej wybieraj takich usługodawców, którzy korzystają z dużej liczby serwerów i nie ograniczają transferu limitami danych.
Jak VPN chroni dane osobowe użytkowników internetu?
VPN tworzy specjalne tunele i wykorzystuje protokoły szyfrujące, aby zapewnić użytkownikom pełną anonimowość w sieci. To ma zastosowanie najczęściej w publicznych sieciach Wi-Fi, które są często pozbawione dobrych zabezpieczeń. Każdy płatny VPN pozwala na:
- bezpieczne szyfrowanie danych poprzez wojskowej klasy protokoły AES-256 bitów, OpenVPN oraz IKEv2,
- ochronę przed wyciekami DNS, dzięki czemu nie ma ryzyka ujawnienia rzeczywistego adresu IP,
- automatyczny wyłącznik połączenia internetowego, czyli kill switch. VPN ukrywa adresy IP, ale także resetuje połączenie sieciowe w razie awarii serwera VPN.
Jakie jest najpopularniejsze oprogramowanie VPN?
Nie da się jednoznacznie określić, jakie jest najlepsze oprogramowanie VPN wykorzystujące szyfrowane połączenie sieciowe. Trzy dość ciekawe aplikacje, to:
- Ekspress VPN,
- CyberGhost,
- PrivateVPN.
Takie programy mają różne funkcjonalności. Cechują się jednak łatwą instalacją, bezproblemową obsługą oraz posiadają dobrze zoptymalizowane serwery do streamowania. Dzięki temu jakość połączenia utrzymywana jest na stałym poziomie. Sama instalacja aplikacji na komputerze trwa maksymalnie kilka minut, a do konfiguracji nie trzeba posiadać skomplikowanej wiedzy informatycznej.
Darmowe VPN – czy warto z nich korzystać?
Wiele osób w dzisiejszych czasach zadane sobie pytanie, czy warto korzystać z darmowych sieci VPN. Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie tak! Warunkiem jest jednak dobre sprawdzenie tego, jakie uslugi oferuje konkretny ich dostawca. W wielu przypadkach darmowe wirtualne sieci prytwane nie są odpowiednio zabezpieczone i często sprzedają dane użytkowników osobom trzecim. Jeśli już szukasz opcji na zachowanie anonimowości w sieci – najlepiej przetestuj płatne oprogramowanie przez 30 lub 45 dni. Bezpłatne uslugi tego typu są dobre dla osób, które okazjonalnie przeglądają strony internetowe i zasoby serwisów np. streamingowych. Do stałego zachowania anonimowości lepiej wybrać płatne rozwiązania.
Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej – czy VPN jest bezpieczne?
Większość sieci VPN jest w pełni bezpieczna, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz protokołów szyfrujących. Ukrywanie lokalizacji geograficznej w sieci, adresów IP, pakietów danych i nie tylko – to tylko niektóre aspekty wyjaśniające to, czym jest VPN w praktyce. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkownika – prawdopodobnie nie ma lepszej opcji, aby ukryć się przed hakerami oraz organizacjami państwowymi.
Jeśli jednak chodzi o legalność to kwestia dosyć sporna. W niektórych krajach korzystanie z IP serwera VPN jest zabronione i może skutkować nałożeniem wysokich kar w razie wykrycia tego faktu. Do krajów, gdzie VPN jest w pelni zabroniony, zaliczamy: Chiny, Turcję, Iran. Kiedy podróżujesz po świecie i korzystasz z VPN w telefonie lub w komputerze, zawsze sprawdź czy nie jest to prawnie zabronione w konkretnym regionie świata.
Rodzaje protokołów VPN – jak działają i czym są?
Protokoły VPN dzielimy na kilka różnych odmian ze względu na sposób działania. Do najpopularniejszych zaliczamy:
- OpenVPN – to popularny protokoł open source, który wykorzystują praktycznie wszystkie sieci VPN na świecie. Uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych protokołów.
- WireGuard – kolejny protokół na licencji open source, który pozwala na zachowanie szybkiego połączenia oraz mocnych zabezpieczeń,
- IKEv2 – szybkość, bezpieczeństwo i popularność to główne cechy tego protokołu wykorzystywanego przez sieci VPN,
- SSTP – to rzadziej wykorzystywany protokół, który najczęściej pojawia się w systemach Windows,
- PPTP – raczej nie zaleca się wykorzystywania tego protokołu. Ten cechuje się naprawdę słabymi zabezpieczeniami i nie jest już rozwijany.
Czy VPN działa także na urządzeniach mobilnych?
Pamiętaj, że idealny VPN to taki, który działa na wielu urządzeną uiach. Oczywiście aplikacje na telefony i telewizory mają zupełnie inną formę, aniżeli te na komputery stacjonarne. Zanim zainstalujesz oprogramowania na swoim sprzęcie i zaczniesz korzystać z połaczenia VPN, zawsze zwróć uwagę na to, jak funkcjonuje konkretna aplikacja oraz ile to kosztuje.
Serwer proxy a VPN – różnice
Oczywiście są pewne róznice jeśli chodzi o serwery proxy i wirtualne sieci prywatne. Ta pierwsza opcja pozwala wyłacznie na ukrywanie adresów IP użytkownika, natomiast dzięki VPN możesz dodatkowo zaszyfrować przesyłane przez internet dane. Oznacza to, ze wirtualna sieć prywatna ma znacznie szerszy zakres działania, aniżeli serwer proxy.
Ile kosztuje serwer VPN?
Podstawowe oprogramowanie VPN jest często darmowe lub kosztuje średnio od 2 do 4 dolarów miesięcznie. Oczywiście w sieci dostępne są też nieco droższe rozwiązania, których subskrypcja to wydatek kilkunastu dolarów miesięcznie. Nie warto jednak nadmiernie oszczędzać w tym przypadku – przecież to przekłada się bezośrednio na anonimowość i bezpieczeństwo użytkownika w sieci. Płatne serwery VPN pozwalają głównie na:
- dostęp do wielu serwerów w różnych państwach na całym świecie,
- prostą obsługę oprogramowania,
- wysokiej klasy mechanizmy zabezpieczające i szyfrujące,
- brak zapisywania i gromadzenia danych o użytkownikach i ich aktywności w sieci,
- dodatkowe opcje blokowania reklam,
- całodobowe wsparcie specjalistów online.
VPN – podsumowanie
Jeśli chodzi o serwery VPN, warto wiedzieć, że może z nich korzystać praktycznie każdy na całym świecie. To wygodna opcja, aby stać się anonimowym. Aplikacje VPN pozwolą ci na pełne szyfrowanie połączenia i transferowanie danych przy pomocy SSL. Dodatkowe ukrywanie adresów IP oraz możliwość korzystania z zasobów sieciowych nawet niedostępnych w kraju, gdzie przebywa użytkownik, to duża zaleta takiego rozwiązania. Zawsze sprawdź legalność działnia VPN w danym kraju, postaw na sprawdzone oprogramowanie i poprawnie skonfiguruj VPN na swoim urządzeniu. Dzięki temu ominiesz blokady, cenzury i ograniczenia w sieci, które są stawiane zarówno przez organizacje rządowe, jak i poszczególne serwisy www.
Zobacz także:
- Adres IP – czym jest? W jaki sposób jest wykorzystywany? Czy można go zmienić?
- Bezpieczeństwo sieci – jak ochronić sprzęt sieciowy przed atakami?
- Man in the middle – na czym polega ta metoda kradzieży danych? Jak chronić się przed cyberprzestępcami? Jak dochodzi do wtargnięcia MITM?
- Czy przeglądarka Tor jest dobrym rozwiązaniem? Działanie, bezpieczeństwo i wady.
- Spyware — co to jest? Jak unikać wszelkich programów typu malware na komputerze? Oprogramowanie szpiegujące — jak wykryć?