Cyberbezpieczeństwo – czym jest i jak wygląda praca w tym zawodzie?

Maciej Ostrowski
Technologie komputerowe rozwijają się obecnie w zatrważająco szybkim tempie. Z tego względu cyberbezpieczeństwo jest coraz częściej poruszanym przez specjalistów tematem. Sprawdź, jak się chronić przed atakami w internecie.
cyberbezpieczeństwo

Obecnie niemalże wszystkie firmy teleinformatyczne korzystają z nowoczesnych rozwiązań oraz algorytmów, które zabezpieczają ich na wypadek ataków cyberprzestępców. Przestępstwa internetowe to obecnie najpopularniejsza metoda ataków polegająca na kradzieży danych osobowych, a także wyłudzaniu okupów. Włamania na firmowe serwery oraz stacje robocze niosą ze sobą wiele przykrych konsekwencji, a nawet całkowitą utratę dostępu do firmowych plików. Aby tego uniknąć, stosuj wyłącznie sprawdzone zasady dotyczące dziedziny – cyberbezpieczeństwo.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to dziecina nauki, a także specjalnie opracowane procesy i oprogramowanie pozwalające na neutralizację ataków hakerskich w cyberprzestrzeni. Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa internetowego stale opracowują coraz nowsze wersje oprogramowania zabezpieczającego interesy firm oraz indywidualnych użytkowników sieci. Ogólnie rzecz biorąc cyberbezpieczeństwo to zbiór norm oraz zasad dotyczących tego, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetu. Za zapewnienie bezpieczeństwa odpowiadają nie tylko instytucje państwowe, ale także firmy zajmujące się outsourcingiem IT w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Cyberbezpieczeństwo – najważniejsze zasady bezpiecznego funkcjonowania w internecie

Boisz się, że twoja firma jest narażona na cyberatak? Zespół informatyczny w firmie zawsze powinien znać podstawowe zasady wynikające z przepisów cyberbezpieczeństwa. Zapewnienie bezpieczeństwa stacji roboczych, serwerów oraz urządzeń mobilnych leży głównie w interesie użytkowników. Zawsze warto zainwestować w profesjonalne oprogramowanie zabezpieczające np. antywirusy. Poniżej znajdziesz kilka zasad odnoszących się do cyberbezpieczeństwa:

 • instaluj tylko sprawdzone i polecane programy antywirusowe,
 • stosuj bezpieczne hasła dostępu do kont,
 • w miarę możliwości uruchom uwierzytelnienie logowania dwuskładnikowe np. potwierdzenie kodem SMS lub aplikacją,
 • nigdy nie instaluj nielegalnego oprogramowania na komputerach i urządzeniach mobilnych,
 • aktualizuj programy komputerowe oraz systemy operacyjne, dzięki czemu poprawki bezpieczeństwa zawsze będą skuteczne,
 • ogranicz liczbę działających wtyczek w przeglądarkach,
 • pod żadnym pozorem nie zapisuj danych logowania oraz haseł w ogólnodostępnych miejscach na przestrzeni dyskowej,
 • nie podłączaj do komputera podejrzanych nośników danych,
 • używaj tylko dobrze zabezpieczonych połączeń Wi-Fi,
 • nigdy nie pobieraj podejrzanych plików ani nie otwieraj wiadomości spamerskich,
 • twórz regularne kopie zapasowe danych, które będą zabezpieczone mocnym hasłem dostępu.
Zobacz też:  Jak sprawdzić historię incognito? Zobacz, czy jest to możliwe!

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie? Zastosuj się do powyższych wskazówek. Dzięki temu incydenty związane z kradzieżą danych lub instalacją złośliwego oprogramowania nie będą mieć miejsca.

Na jakie ataki narażeni są użytkownicy internetu?

Cyberbezpieczeństwo to zbiór przepisów i działań, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w sieci. Warto jednak wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z zasobów sieciowych, szczególnie przez niezabezpieczone witryny. Do najczęściej wykorzystywanych metod ataków przez hakerów, zaliczamy:

 • malware – oprogramowanie hakerskie w tym przypadku instalowane jest na urządzeniach bez wiedzy ich właścicieli i wykorzystywane np. do przejęcia kontroli nad danymi osobowymi,
 • phishing – ataki tego typu w sieci polegają na kradzieży haseł i danych logowania poprzez użycie poczty elektronicznej i mediów społecznościowych,
 • man in the middle – to działania o złośliwym charakterze, które przechwytuje informacje użytkownika, a także środki pieniężne poprzez podszywanie się pod daną stronę internetową,
 • ataki DDOS – według specjalistów to najpopularniejsza forma ataków, które znana jest już od lat 90. W ten sposób cyberprzestępcy blokują dostęp do strony internetowej poprzez wysyłanie wielu zapytań, czyli tworzenie sztucznego ruchu na portalu.
 • ransomware – to głównie ataki hakerskie skutkujące koniecznością uiszczenia opłaty za odblokowanie dostępu do danych na dyskach lub do sprzętu komputerowego.

Jako aktywny użytkownik internetu musisz wiedzieć, jakie zagrożenia czyhają ze strony hakerów. Nawet chwila nieuwagi podczas przeglądania poczty e-mail lub przeglądania serwisów internetowych może skutkować zakażeniem komputera szpiegowskim oprogramowaniem.

Praca w cyberbezpieczeństwie – jak zacząć karierę?

Temat cyberbezpieczeństwa to często poruszana kwestia, szczególnie w dużych organizacjach narażonych na ataki hakerskie. Właściciele dużych korporacji w celu ochrony danych osobowych klientów i dostosowania się do zaleceń krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, przeprowadzają liczne szkolenia z tego zakresu. Jeśli interesujesz się cyberbezpieczeństwem, masz szansę zostać specjalistą i wykrywać oszustwa internetowe. Informatyka jest ściśle związana z cyberbezpieczeństwem. Na stanowisku specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa musisz wykazywać następujące cechy i umiejętności:

 • logiczne myślenie,
 • kreatywność w podejmowanych działaniach,
 • rzetelność,
 • dokładność.
Zobacz też:  Jak trwale usunąć historię przeglądanych stron? Sprawdź ciekawe informacje!

Oprócz powyższych przyda ci się także szczegółowa wiedza z zakresu nowoczesnych technologii, cyberprzestrzeni oraz bezpieczeństwa. Myślisz o podjęciu zatrudnienia na tym kierunku? Wystarczy, że posiadasz kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie, a na pewno bez problemu przejdziesz każdy proces rekrutacyjny. W branży cyberbezpieczeństwa możesz zająć stanowiska dotyczące bezpieczeństwa systemów operacyjnych, sieci, danych osobowych lub oprogramowania. Najpopularniejsze stanowiska pożądane przez rynek IT, to:

 • Analityk ds. Cyberbezpieczeństwa,
 • Inżynier ds. Cyberbezpieczeństwa,
 • Konsultant ds. Cyberbezpieczeństwa,
 • i inne…

Pamiętaj, że w zależności od zajmowanego stanowiska odmienne będą też twoje obowiązki. Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa jest ogromne. Z tego względu zainwestować w dobry program studiów i rozpocząć pracę w tym zawodzie. Branża IT stale się zmienia, dlatego wciąż powstają nowe stanowiska o różnych obowiązkach w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Możesz także skorzystać z horoskopu w serwisie Twojewrozby.pl, który może pomóc Ci wybrać czy cyberbezpieczeństwo jest dla ciebie. Przykładowy horoskop raka znajdziesz tutaj: https://twojewrozby.pl/horoskopy-raka

Jakie cechy powinien posiadać specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?

Praca na stanowisku specjalisty w zakresie cyberbezpieczeństwa to nie tylko wymagający zawód, ale i wysoce stresujący. Będziesz idealnym kandydatem na to stanowisko, jeśli:

 • znasz język angielski w stopniu komunikatywnym (także ten techniczny),
 • masz opanowane co najmniej kilka języków programowania – to ułatwi ci rozpoznawanie zagrożeń sieciowych i złośliwego oprogramowania,
 • masz kompleksową wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii oraz metod ataków hakerskich,
 • znasz nowoczesne technologie szyfrowania danych,
 • interesujesz się sztuczną inteligencją.

Cyberbezpieczeństwo – jakie są zarobki specjalistów?

Monitorowanie bezpieczeństwa sieci oraz poprawności przetwarzania danych przez serwery to zajęcie, które wymaga, chociażby zaawansowanej wiedzy o systemach informatycznych. W zawodzie specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa średnie zarobki w Polsce sięgają nawet ponad 7000 złotych brutto. To sporo, choć osoby z większym stażem w branży są w stanie osiągać dochody w kwotach pięciocyfrowych.

Zobacz też:  Cookies – czym są? Jak działają? Kto je wykorzystuje i czy można je blokować?

Cyberbezpieczeństwo w Polsce – kto za to odpowiada?

Krajowy system cyberbezpieczeństwa to ustawa stworzona w celu zapewnienia ujednoliconego systemu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni na terenie kraju. Główne założenia KSC, to:

 • niezakłócone świadczenia usług cyfrowych,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa dla wszystkich systemów teleinformatycznych w kraju.

Ustawa w Polsce obejmuje szereg obowiązków, które nakładane są na dostawców usług cyfrowych w zakresie poufności działania użytkowników internetu i nie tylko. Do najistotniejszych obowiązków, zaliczamy:

 • przeprowadzanie czynności pozwalających na wykrywanie, rejestrowanie i analizowanie incydentów związanych z atakami cyberprzestępców,
 • zgłaszanie ewentualnych ataków do wiadomości CSIRT,
 • usuwanie usterek sieciowych wpływających na ich podatność na ataki.

Dostawcy usług cyfrowych muszą zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni RP. W razie ewentualnych kradzieży tożsamości firmy muszą sklasyfikować taki incydent, a następnie przekazać do CSIRT informacje i liczbie atakowanych użytkowników, zasięgu ataku, czasie jego trwania, a także wpływie przestępstwa na działalność gospodarczą oraz społeczną. Uwaga! Wszystkie incydenty wpływające na świadczenie usług cyfrowych uznawane są za istotne i wymagają zgłoszenia do odpowiedniej instytucji.

Dlaczego warto dbać o cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo dotyczy nie tylko bankowości elektronicznej, instytucji państwowych, ale także wszystkich firm i osób korzystających z zasobów cyberprzestrzeni. Aby nie doprowadzić do nadużycia żadnej własności intelektualnej, danych osobowych oraz ochronić swoją prywatność, wystarczy że zastosujesz się do podstawowych zasad związanych z cyberbezpieczeństwem. Szyfrowanie zasobów na dyskach, instalowanie legalnego oprogramowania oraz korzystanie z pomocy usług outsourcingu IT w zakresie bezpieczeństwa – to skuteczne sposoby zapobiegania atakom cyberprzestępców.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
adres ip

Adres IP – czym jest? W jaki sposób jest wykorzystywany? Czy można go zmienić?

Następny artykuł
bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo sieci – jak ochronić sprzęt sieciowy przed atakami?

Zobacz też