Antywirus – ranking top 2022! Wybierz najlepszy program antywirusowy na system Windows

Maciej Ostrowski
W dzisiejszych czasach koniecznie trzeba mieć na komputerze zainstalowany antywirus. Ranking 2022 takich programów może być przydatny w wyborze oprogramowania dla siebie.
antywirus ranking

Wybierając antywirus, ranking warto przejrzeć w pierwszej kolejności. Różnorodność wirusów i różnego typu złośliwego oprogramowania może zaburzać pracę komputera i wykradać nasze dane. Sprawdź jak się przed tym ochronić!

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu gadunaglos.pl

Najlepsze oprogramowanie antywirusowe na system Windows i Mac? Najnowszy ranking popularności

W naszym rankingu narzędzi do wykrywania i unieszkodliwiania trojanów i innych zagrożeń uwzględniliśmy przede wszystkim takie aspekty jak:

 • ochrona w czasie rzeczywistym;
 • poziom ochrony przy korzystaniu z bankowości elektronicznej;
 • wydajność zapory sieciowej (firewall);
 • ochrona komputera przed szyfrowaniem plików;
 • efektywność skanowania dogłębnego i szybkiego.

Wybierając oprogramowanie mające chronić Cię przed szkodliwym kodem, warto przejrzeć nasz ranking programów antywirusowych, ponieważ stale się zmieniają rodzaje zagrożeń.

Norton 360 Deluxe

Pakiet Norton 360 Deluxe pozwala na ochronę 2,3,4, 5 lub 10 komputerów. Jest to zależne od tego, jaką opcję wybierzemy przy zakupie. Licencja na jedno stanowisko to obecnie wydatek rzędu 85 zł na rok. Oto co oferuje omawiany tutaj program:

 • ochrona przed wirusami, wyłudzaniem informacji i ransomware;
 • kontrola rodzicielska – system filtrów, który blokuje dostęp do podejrzanych witryn WWW;
 • Secure VPN – zapewniający ochronę sieci wi-fi oraz przewodowej sieci lokalnej;
 • Password Manager – menedżer haseł, który zabezpiecza nasze dane autoryzacyjne przy logowaniu do sieci społecznościowych czy usług płatności internetowych;
 • 50 GB pamięci w chmurze – pozwala na tworzenie kopii zapasowych naszych najważniejszych plików.
Zobacz też:  Cryptojacking, czyli nieetyczne metody pozyskiwania kryptowalut. Jak się bronić przed atakiem?

Warto dodać, że w testach AV-TEST ta kompilacja wypadła bardzo dobrze. Uzyskała bowiem maksymalną liczbę punktów, w której oceniano głównie użyteczność, wydajność oraz poziom ochrony antywirusowej.

Bitdefender

Jest to drugi po Nortonie polecany program antywirusowy. Jego ogromną zaletą jest praca sztucznej inteligencji, która odpowiada za szybkie rozpoznawanie zagrożeń. Zalety to:

 • Bitdefender nawet przy głębokim skanowaniu nie wywierał większego wpływu na płynność działania systemu operacyjnego. Przetestowano to zarówno w laptopach jak i komputerach PC;
 • jest prawdziwą bronią przed hakerami. Bitdefender uznaje się za najlepszy system chroniący przed phishinigiem oraz malware. Z przeprowadzonych testów wynika, że zablokował ponad 98% prób ataków ze stron WWW zawierających szkodliwy kod;
 • uchodzi za najbardziej konfigurowalny ze wszystkich narzędzi do zwalczania zagrożeń i ataków sieciowych;

Minusem jest natomiast ograniczony VPN. Przy tych ograniczeniach jest on natomiast bardzo skuteczny i zapewnia ekspresowy dostęp do szyfrowanych serwerów.

ESET Internet Security

Eset to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów antywirusowych na świecie. Pierwsza wersja działała już nawet na Microsoft Windows XP i Windows 7. Najnowsza wersja działa też w Windows 10 i 11. Zalety to:

 • stabilna praca i doskonała ochrona Twojego komputera;
 • bardzo czuły firewall;
 • przyjazny użytkownikowi interfejs;
 • funkcja Anti-Theft, która zabezpieczy komputer w przypadku kradzieży.

Ten program mógłby być znacznie wyżej w aktualnym rankingu, ale jest pewien mały mankament. Otóż działanie Eset Internet Security ma znaczący wpływ na wydajność komputera. W szczególności jest to odczuwalne podczas procesu instalacji różnych aplikacji.

G-DATA Total Security – najlepszy program antywirusowy do bankowości

G-Data zapewnia kompleksową ochronę systemową w czasie rzeczywistym. Czuwa nad tym autorski system DeepRay oraz BEAST bazujący na sztucznej inteligencji. Ten program oferuje coś, czego nie znajdziemy w innych kompilacjach tego typu. Mowa tutaj o specjalnej opcji BankGuard, która umożliwia w pełni bezpieczne robienie zakupów online. Kolejną zaletą jest zapisywanie danych w chmurze, co znacznie poprawia poziom prywatności i chroni przed nieodwracalną utratą danych. Minusem jest tutaj jednak cena, który oscyluje w okolicach 200 złotych za jedno stanowisko na rok.

Zobacz też:  Spam – co to jest? Kto wysyła niechciane wiadomości e-mail? Jak się ochronić?

Panda Dome

Jeden z programów, który występuje w pięciu różnych pakietach. Użytkownik może wybrać pakiet darmowy lub płatny. Ten drugi jest podzielony na 4 rodzaje, które różnią się ograniczeniami w dostępie do VPN oraz udostępnianiem menedżerów haseł czy kontroli rodzicielskiej. W testach udało jej się znaleźć i dezaktywować aż 95% zagrożeń pochodzących od złośliwego oprogramowania oraz 100% ransomware. Minusem Pandy jest natomiast dość słabej jakości VPN, który nawet nie warto porównywać do tego od Bitdefender czy Eset Internet Security.

Avira Internet Security for Windows 11

 • Występuje w wersji płatnej i darmowej;
 • Co ciekawe, w tej pierwszej oferuje darmowego VPN, ale z ograniczeniem do 500 MB/miesiąc;
 • Avira perfekcyjnie wyszukuje i neutralizuje szkodliwe programy;
 • Na ponad 1 000 000 przeprowadzonych testów tylko raz wszczął fałszywy alarm.

Minusem jest tutaj opóźnianie pracy komputera przy instalowaniu aplikacji oraz bardzo wygórowana cena po jednym roku użytkowania.

Avast Free Antivirus i AVG Antivirus PRO – ochrona systemu operacyjnego Android

Umieszczenie Avasta w tym miejscu wynika z tego powodu, że wpływa dość mocno na procesor. W wykrywaniu groźnego kodu sprawdza się on jednak bardzo dobrze i wykrywa zarówno starsze jak i najnowsze typy szkodników. Dodatkową zaletą jest oczywiście fakt, że ten antywirus jest w pełni darmowy. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych opcji to możesz wybrać wersję One Essentials.

AVG Antivirus PRO to propozycja dla fanów urządzeń mobilnych. Ten program pozwala na skuteczne zabezpieczenie telefonu czy tabletu. Wymogiem jest system Android w wersji przynajmniej 6.0. Podobnie jak niektóre antywirusy tutaj mamy opcję antykradzieżową Anti-Theft. Pozwala ona na wykonanie i wysłanie serii zdjęć przy czwartej próbie odblokowania urządzenia. Zaletą jest też przystępna cena przy użytku na jednym urządzeniu.

Jaki powinien być najlepszy antywirus? Ranking antywirusów 2022 – Krótkie podsumowanie

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu na komputerze bez zainstalowanego programu antywirusowego to narażanie się na poważne problemy. W takim wypadku samodzielnie szukamy sobie kłopotów. Trzeba od razu zaznaczyć, że wcale nie chodzi o to, aby inwestować w najdroższe kompilacje. Niektóre tanie, a nawet w pełni darmowe programy okazują się skuteczne w walce z wirusami. Wszystkie powyższe programy zasługują na uznanie, ale to Norton i Bitdefender wiodą prym. Udowodniono to na podstawie licznie przeprowadzanych testów, które dały jednoznaczne wyniki. Jeśli czujemy, że Windows Defender to za mało to warto wybrać jeden z wyżej wymienionych programów, które będą stale czuwały nad bezpieczeństwem komputera i całej sieci.

Zobacz też:  Exploit, luki i cyberbezpieczeństwo – Czym są exploity?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kradzież tożsamości

Kradzież tożsamości – czym jest i jak się przed nią chronić?

Następny artykuł
testy penetracyjne

Testy penetracyjne – sprawdzanie aplikacji i sieci pod kątem zabezpieczeń i podatności na ataki hakerskie

Zobacz też