Cyberprzestrzeń — co to jest i do czego służy? Metody komunikacji w sieci. Sprawdź, czym jest cyberbezpieczeństwo i jakie decyzje podjęto w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie.
Cyberprzestrzeń — co to jest?
Cyberprzestrzeń można zdefiniować jako wirtualny świat, który jest w pewnym stopniu iluzją rzeczywistości, która została stworzona za pomocą technologii teleinformatycznych. Dzięki niej możliwe jest udostępnianie informacji za pośrednictwem komputerów zlokalizowanych na całym świecie. W efekcie użytkownicy mogą komunikować się między sobą i wymieniać informacjami z różnych dziedzin. Komputery łączą się najczęściej za pośrednictwem Internetu. Z tego powodu cyberprzestrzeń jest przestrzenią, w której internauci komunikują się ze sobą i wymieniają informacjami.
Jednakże cyberprzestrzeń może być wykorzystywana również przez jednostki terrorystyczne i organizacje przestępcze. Niestety jasne zdefiniowane cyberterroryzmu jest bardzo trudne, ponieważ ciężko zakwalifikować konkretne przykłady ataków.
Informacje o cyberbezpieczeństwie
Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach komputery, smartfony i inne urządzenia korzystające z Internetu są fundamentalną częścią współczesnego świata. Tak naprawdę funkcjonowanie bez sieci jest niemożliwe. Z tego powodu ważne jest bezpieczeństwo państwa, a także pojedynczych użytkowników, ponieważ Internet może być źródłem wielu zagrożeń. Dlatego coraz częściej korzysta się z plików cookies, a narodowe centrum bezpieczeństwa i inne instytucje dbają o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Ustawa o ochronie informacji w cyberprzestrzeni
Rozwój Internetu i zwiększenie zagrożeń obywateli przy użyciu sieci i systemów teleinformatycznych sprawił, że organizacja krajowego systemu cyberbezpieczeństwa podpisała ustawę o ochronie informacji w cyberprzestrzeni. Obejmuje ona sposób sprawowania nadzoru i kontroli w zakresie stosowania przepisów ustawy i zakres strategii cyberbezpieczeństwa RP.
Każdy uczestnik, który korzysta z przeglądarki internetowej, podlega ustawie o cyberbezpieczeństwie. Ma ona charakter informacyjny, jednak warto zadbać o ochronę swoich danych osobowych oraz wrażliwych, takich jak numer konta bankowego itp., korzystając z cyberprzestrzeni.
Zobacz także:
- Cyberbezpieczeństwo – czym jest i jak wygląda praca w tym zawodzie?
- Czy warto studiować inżynierię cyberprzestrzeni?
- Czym jest Darknet? Ciemna strona Internetu. Co warto wiedzieć o Dark Web?
- Scam — znaczenie i definicja. Jak zminimalizować zagrożenie i ryzyko w sieci?
- Stopień alarmowy Charlie-CRP – co to jest? Czym wyróżnia się 3 stopień alarmowy? Kiedy się go stosuje i czym różni się od Bravo?