Cyberprzestrzeń — bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej w Internecie. Ustawa o cyberbezpieczeństwie

Maciej Ostrowski
Cyberprzestrzeń — zadania infrastruktury krytycznej państwa w administracji przestrzeni w Internecie. Co to jest, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci i z jakimi wyzwaniami trzeba się mierzyć?
cyberprzestrzeń

Cyberprzestrzeń — co to jest i do czego służy? Metody komunikacji w sieci. Sprawdź, czym jest cyberbezpieczeństwo i jakie decyzje podjęto w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa w Internecie.

Cyberprzestrzeń — co to jest?

Cyberprzestrzeń można zdefiniować jako wirtualny świat, który jest w pewnym stopniu iluzją rzeczywistości, która została stworzona za pomocą technologii teleinformatycznych. Dzięki niej możliwe jest udostępnianie informacji za pośrednictwem komputerów zlokalizowanych na całym świecie. W efekcie użytkownicy mogą komunikować się między sobą i wymieniać informacjami z różnych dziedzin. Komputery łączą się najczęściej za pośrednictwem Internetu. Z tego powodu cyberprzestrzeń jest przestrzenią, w której internauci komunikują się ze sobą i wymieniają informacjami.

Jednakże cyberprzestrzeń może być wykorzystywana również przez jednostki terrorystyczne i organizacje przestępcze. Niestety jasne zdefiniowane cyberterroryzmu jest bardzo trudne, ponieważ ciężko zakwalifikować konkretne przykłady ataków.

Informacje o cyberbezpieczeństwie

Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach komputery, smartfony i inne urządzenia korzystające z Internetu są fundamentalną częścią współczesnego świata. Tak naprawdę funkcjonowanie bez sieci jest niemożliwe. Z tego powodu ważne jest bezpieczeństwo państwa, a także pojedynczych użytkowników, ponieważ Internet może być źródłem wielu zagrożeń. Dlatego coraz częściej korzysta się z plików cookies, a narodowe centrum bezpieczeństwa i inne instytucje dbają o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Ustawa o ochronie informacji w cyberprzestrzeni

Rozwój Internetu i zwiększenie zagrożeń obywateli przy użyciu sieci i systemów teleinformatycznych sprawił, że organizacja krajowego systemu cyberbezpieczeństwa podpisała ustawę o ochronie informacji w cyberprzestrzeni. Obejmuje ona sposób sprawowania nadzoru i kontroli w zakresie stosowania przepisów ustawy i zakres strategii cyberbezpieczeństwa RP.

Każdy uczestnik, który korzysta z przeglądarki internetowej, podlega ustawie o cyberbezpieczeństwie. Ma ona charakter informacyjny, jednak warto zadbać o ochronę swoich danych osobowych oraz wrażliwych, takich jak numer konta bankowego itp., korzystając z cyberprzestrzeni.

Zobacz też:  Jak trwale usunąć historię przeglądanych stron? Sprawdź ciekawe informacje!


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
cracking

Jak zabezpieczyć się przed crackingiem? Jak działa proces crackowania i kim jest cracker? Zastosowanie i zagrożenia

Następny artykuł
cyberterroryzm

Czym jest cyberterroryzm? Jak chronić się przed hakerami i przestępcami w sieci? Skuteczna ochrona przed cyberatakiem

Zobacz też