Scam — znaczenie i definicja. Jak zminimalizować zagrożenie i ryzyko w sieci?

Gabriel Kaczmarek
Scam — co to jest i w jaki sposób ochronić się przed zaatakowaniem? Co robić, gdy zostanie przeprowadzona próba ataku?
scam

Chcesz dowiedzieć się czym jest scam i jak przed nim się chronić? W takim razie zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Co to jest scam?

Scam to popularna metoda oszustwa internetowego lub telefonicznego, która w obecnych czasach jest często spotykana. To forma wyłudzenia danych osobowych, wrażliwych informacji lub pieniędzy poprzez wzbudzenie zaufania przez oszustwa, a następnie zastraszanie i szantażowanie ofiary. Inną metodą scamu jest rozsyłanie fałszywych linków, które mogą ujawniać informacje zawarte na urządzeniu elektronicznym, na przykład na komputerze lub telefonie.

Na czym polega oszustwo w formie scamu?

Scam telefoniczny polega na skontaktowaniu się z ofiarą i wzbudzenie u niej zaufania. Następnie oszust tak kieruje jej zachowaniami, że uzyskuje wrażliwe informacje, a nawet bezpośrednio otrzymuje pieniądze na konto. Popularną formą tego typu przestępstwa jest metoda na wnuczka.

Coraz popularniejsze są również oszustwa typu scam w Internecie. Hakerzy tworzą strony internetowe, których celem jest wyłącznie wyłudzenie pieniędzy i uzyskanie danych osobowych użytkowników. Oszuści często podszywają się pod znane firmy kurierskie, popularne sklepy internetowy czy serwisy z ogłoszeniami sprzedaży lokalnej. Linki rozsyłane są najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów mobilnych, przez co fałszywe informacje mają ogromny zasięg.

Jakie dane może pozyskać użytkownik?

Oszuści posługujący się internetowym scamem za pośrednictwem linków często kontaktują się z ludźmi, którzy wystawili ogłoszenie sprzedaży jakiegoś przedmiotu na portalu ogłoszeń lokalnych. W tym celu piszą do nich poprzez komunikator, na przykład WhatsApp i po krótkich pytaniach dotyczących oferty, które notabene często zawierają liczne błędy językowe, oszust przesyła link i informacje, że opłacił przesyłkę produktu, a na stronie należy jedynie potwierdzić przyjęcie pieniędzy.

Zobacz też:  Wyciek danych osobowych — co warto wiedzieć? Jak sprawdzić, czy dane twojego konta zostały ujawnione? Czy VPN może być skuteczny?

Cyberprzestępcy w ten sposób zachęcają sprzedającego do podania informacji o danych swojej karty kredytowej oraz numeru konta bankowego. W efekcie otrzymują pełen dostęp do środków na karcie płatniczej.

Popularne formy scamu — sposoby na oszustwo w Internecie

Scam w dzisiejszych czasach przyjmuje różne formy, zarówno online, jak i w świecie realnym. Najczęściej oszuści wysyłają maile, wiadomości w mediach społecznościowych oraz komunikatorach mobilnych, do których ma dostęp tak naprawdę każdy użytkownik Internetu. Znajdują się tam prośby o kliknięcie linku, dzięki któremu można otrzymać jakąś nagrodę. Na danej stronie znaleźć można najczęściej formularze, w których oszuści proszą o wrażliwe dane osobowe i informacje o karcie płatniczej. Obiecują nagrody pieniężne i rzeczowe, a tak naprawdę uzyskują dostęp do Twoich środków pieniężnych.

Co więcej, sposobów na scam jest sporo, ponieważ oszuści mogą wysyłać linki z nagrodami za udział w konkursie lub prośbę o wsparcie biednych rodzin. Niektórzy wysyłają fałszywe potwierdzenia dokonania przelewu za przedmiot wystawiony na sprzedaż.

Coraz popularniejszy jest również scamming za pośrednictwem rozmów telefonicznych. Swego czasu głośno było o metodzie na wnuczka lub na policjanta. Oszuści często dzwonią w pilnej sprawie, informując o nagłej sytuacji, powołując się na bliską osobę.

Jak wygląda scam w firmie?

Warto wiedzieć, że scam nie dotyczy tylko prywatnych osób, ale często spotkać można oszustów, którzy na celownik biorą sobie duże przedsiębiorstwa. Mimo tego, że atakują oni duże korporacje, takie jak bank, urząd lub spółki, sposób działania i mechanizm atakowania jest taki sam. Oszuści manipulują pracownikami poprzez wzbudzanie zaufania, budowanie więzi i ewentualne zastraszanie. Scammerzy częsty podają się za urzędników z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego i zawiadamia o nieuregulowanych zaległościach. Następnie przechodzi do zastraszania w postaci kary, takich jak ponowne naliczenie odsetek.

Oszuści są w stanie również podawać się za pracowników firmy, która sprzedaje oprogramowanie. Informuje on w takiej sytuacji, że system danego przedsiębiorstwa został zainfekowany i w celu ratowania należy kupić specjalną aplikację, która daje mu rzeczywisty dostęp do informacji firmy w czasie rzeczywistym.

Zobacz też:  Jak zabezpieczyć się przed crackingiem? Jak działa proces crackowania i kim jest cracker? Zastosowanie i zagrożenia

Jak uniknąć oszustwa w sieci?

Przed scamem nie uchronią nas żadne programy antywirusowe i zewnętrzne oprogramowanie. Z tego powodu należy mieć na uwadze, by być ostrożnym i mieć świadomość, że takie zjawisko jest popularne i powszechne. Ogromną rolę w tym kontekście ma również edukacja. Warto wiedzieć, że na scam najbardziej narażone są osoby starsze i mniej obeznane w nowoczesnych technologiach. Każdą decyzję i podejrzany link należy pokazać zaufanej osobie, która zna się na aktualnie panujących trendach technologicznych.

Scam to coraz popularniejszy sposób na oszustwo mniej świadomych ludzi. Podając dane scammerom, którzy wysyłają linki, podając się za przedstawicieli większej firmy, można osobiście dać im dostęp do oszczędności na koncie. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzić podejrzane wiadomości i weryfikować ich legalność.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pegasus

Oprogramowanie szpiegujące Pegasus — co to? Kto go stworzył i jak działa ten system?

Następny artykuł
osint

OSINT — pozyskiwanie danych. Jak działa pozyskiwanie informacji? Czym jest biały wywiad?

Zobacz też