Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie zastosowania ma sieć Tor, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z anonimową przeglądarką i siecią cebulową!
Przeglądarka Tor — co to jest?
Przeglądarka Tor to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie anonimowość i bezpieczeństwo w Internecie. To również możliwość korzystania z sieci Dark Web. Przeglądarka Tor szyfruje dane przeglądania w taki sposób, że nikt z zewnątrz nie jest w stanie śledzić stron internetowych, które są odwiedzane przez niego. The Onion Router, czyli w skrócie Tor, jest przeglądarką darmową i stuprocentowo legalną. Jej głównymi cechami jest ochrona prywatności użytkowników oraz możliwość bezpiecznego dostępu do ukrytej sieci Darknetu. Stosuje ona szyfrowanie wielowarstwowe, dzięki czemu możliwe jest odwiedzenie zarówno ukrytych domen .onion, jak i normalnych .com.
Każdy użytkownik Internetu, któremu zależy na zapewnieniu sobie dodatkowej ochrony w trakcie przeglądania różnego rodzaju witryn, może sporo zyskać na używaniu przeglądarki Tor. Dzięki niej możliwe jest skorzystanie z poufnych kanałów komunikacji i danych, dzięki czemu mogą z niej korzystać agenci, dziennikarze czy osoby, które mieszkają w krajach objętych ścisłą cenzurą treści publicznych. W ten sposób można również uniknąć śledzenia przez instytucje rządowe, reklamowe czy śledcze.
Jak zainstalować przeglądarkę Tor?
Instalacja przeglądarki Tor i wejście do anonimowej sieci jest banalnie proste. Przede wszystkim należy pobrać instalator z oficjalnej strony internetowej projektu The Onion Router. W zakładce Downloads znajdziesz pliki odpowiedniego dla konkretnego systemu operacyjnego, a także różne wersje językowe. Po zainstalowaniu przeglądarki należy ją skonfigurować. Pamiętaj, by mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, a także, że twoje dane są odpowiednie zabezpieczone. Po intuicyjnej i prostej konfiguracji można rozpocząć korzystanie z anonimowej przeglądarki.
Samo używanie przeglądarki Tor jest dziecinnie proste i każdy użytkownik Internetu bez problemu sobie z nią poradzi. Jednakże warto pamiętać, by przed rozpoczęciem przeglądania sieci zmienić domyślny poziom bezpieczeństwa z niskiego na wysoki.
Warto również wiedzieć, że adresy stron w Darkwebie zapisuje się nieco inaczej. Korzysta się z końcówki .onion, która poprzedzona jest ciągiem liter i cyfr. W celu przeglądania stron za pośrednictwem Tor można korzystać również z tradycyjnych witryn. Natomiast ukryte adresy są zaszyfrowane, a wiele linków możesz znaleźć na stronie HiddenWiki lub Uncesored HiddenWiki.
Czym jest sieć Tor?
Tor to nie tylko przeglądarka do anonimowego przeglądania Internetu. The Onion Router jest również siecią komputerową, które wykorzystuje trasowanie cebulowe. Właśnie stąd wzięła się nazwa usługi. Umożliwia ona ukrycie aktywności konkretnego adresu IP w sieci, ponieważ jest szyfrowany wielowarstwowo, a dane przesyłane są przez wiele serwerów i węzłów komunikacyjnych. W efekcie dostawca usług internetowych nie wie, z jakich stron korzysta użytkownik, więc sieć Tor gwarantuje najwyższy stopień anonimowości. Sieć Tor umożliwia odbieranie zasobów i wysyłanie żądań użytkownika, który korzysta z przeglądarki o tej samej nazwie. Popularnym zastosowaniem sieci i przeglądarki jest używanie Dark Webu, Deep Webu i Darknetu. Jednakże anonimowa sieć ma wiele innych zastosowań.
Popularne zastosowania sieci Tor
Wbrew pozorom sieć i przeglądarka Tor nie są wykorzystywane tylko do przeglądania Darknetu. Korzysta z niej wiele różnego rodzaju instytucji, przedsiębiorstw i środowisk, zarówno do celów legalnych, jak i tych niezgodnych z prawem. Do pierwszej grupy należą:
- naukowcy i badacze;
- osoby zajmujące się pomocą humanitarną;
- politycy, dziennikarze śledczy oraz osoby związane z wojskiem;
- aktywiści i działacze społeczni;
- osoby, które żyją w państwie nakładających cenzurę na treści publiczne.
Wiele osób korzysta z sieci Tor do anonimowej komunikacji z innymi ludźmi oraz życia społecznego w państwach totalitarnych, gdzie normalne funkcjonowanie jest utrudnione m.in. poprzez działalność okupantów czy przez ograniczenie wolności słowa.
Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje sieć Tor do researchu, ponieważ Deep Web jest bogaty w wiele wartościowych informacji. Szacuje się, że w klasycznym World Wide Web znajduje się zaledwie kilka procent całego Internetu. W tym samym celu z anonimowej sieci korzystają organizacje rządowe i państwa.
Co więcej, sieć Tor i przeglądarka są źródłem wielu przestępstw i nielegalnych działań. Handel zabronionymi towarami i usługami w Darknecie jest na porządku dziennym. Warto być tego świadomym, korzystając z anonimowej sieci, ponieważ możesz natknąć się między innymi na:
- fałszywe banknoty;
- broń palną i białą;
- skradzione lub fałszywe dowody tożsamości i paszporty;
- treści erotyczne, dziecięcą pornografię itp.;
- narkotyki różnego rodzaju, w tym dopalacze i pigułki gwałtu;
- szkodliwe oprogramowanie wykorzystywane przez hakerów do ataku na twój komputer;
- bazy danych konsumentów;
- hasła i adresy email;
- wiele wrażliwych informacji przedsiębiorstw, osób fizycznych i polityków;
- usługi płatnego morderstwa, porwania czy uprowadzenia.
Jak działa Tor?
Dzięki technologii trasowania cebulowego drugiej generacji sieć Tor działa bardzo bezpiecznie i anonimowo. Dodatkowo technologia warstwowego szyfrowania pakietów danych pozwala użytkownikom zachować większy poziom anonimowości. W efekcie osoby trzecie nie są w stanie odczytać żadnych danych, dzięki czemu można ukryć się przed dostawcą usług internetowych lub organizacji szpiegujących bądź rządowych.
Sieć Tor korzysta z węzłów sieciowych, które określane są mianem routerów cebulowych. Każdy z nich jest osobnym serwerem pośredniczącym, przez który przechodzą dane. Po odczytaniu danych przez jeden węzeł przekazuje go do kolejnego, jednocześnie usuwając je z poprzedniego. Z perspektywy odbiorcy danych niemożliwe jest odczytanie danych geolokalizacyjnych, które mogłyby wskazać adres IP. Co istotne, te właściwości routerów cebulowych są wykorzystywane przez dowolnych użytkowników sieci, w tym przez służby rządowe i przestępców.
Jednakże szyfrowanie danych pomiędzy węzłami ma swoje koszta. Odbija się to przede wszystkim na szybkości działania przeglądarki. W efekcie standardowe alternatywy, takie jak Google Chrome, Opera czy Mozilla Firefox działają zdecydowanie szybciej.
Należy jednak pamiętać, że przeglądarka i sieć Tor nie gwarantują stuprocentowej anonimowości w każdej sytuacji. Monitorowanie ruchu sieciowego na granicy sieci odbywa się w tradycyjny sposób, a potwierdzenia komunikacji również są konieczne do zatwierdzenia.
Czy przeglądarka Tor jest bezpieczna?
Jak najbardziej! Mimo dyskusyjnych treści, które można spotkać w przeglądarce Tor jest ona w pełni bezpiecznym narzędziem do korzystania z Internetu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Z tego powodu warto korzystać z zewnętrznego VPN, a także wchodzić na sprawdzone strony. Wszystko ze względu na fakt, że niektóre węzły sieci Tor mogą być kontrolowane przez dostawców usług internetowych i wpływowych organizacji. Co więcej, korzystanie z niezabezpieczonych serwisów, które nie używają protokołu HTTPS może wiązać się z ujawnieniem adresu IP i wyciekami danych.
Wady korzystania z Tor
Sieć Tor bez wątpienia jest bardzo dobrze zabezpieczona i umożliwia użytkownikom bardziej anonimowe korzystanie z Internetu, jednak ma ona pewne wady. Do najważniejszych należą m.in.:
- spadek komfortu korzystania z Internetu, ponieważ przeglądarka Tor jest znacząco wolniejsza i ładowanie stron jest mniej responsywny;
- brak możliwości korzystania z wtyczek, takich jak Flash, RealTime lub AdBlock, ponieważ są one blokowane w sieci Tor;
- brak możliwości faktu, że korzystasz z sieci Tor.
Jesteś już świadomy tego, jak działa sieć Tor oraz do czego wykorzystuje się przeglądarkę o tej samej nazwie. Może to być przydatne narzędzie w wielu sytuacjach, jednak pamiętaj, by korzystać z tego narzędzia w sposób odpowiedzialny.
Zobacz także:
- Czym jest Darknet? Ciemna strona Internetu. Co warto wiedzieć o Dark Web?
- Tryb prywatny – jak działa? Czy jest odpowiednim zabezpieczeniem przed cyberatakami?
- Jak trwale usunąć historię przeglądanych stron? Sprawdź ciekawe informacje!
- Cookies – czym są? Jak działają? Kto je wykorzystuje i czy można je blokować?
- Jak sprawdzić historię incognito? Zobacz, czy jest to możliwe!