Stopień alarmowy Charlie-CRP – co to jest? Czym wyróżnia się 3 stopień alarmowy? Kiedy się go stosuje i czym różni się od Bravo?

Maciej Ostrowski
Czym są stopnie alarmowe? Charlie–CRP — co to jest i do czego służy? Czym jest stopień Bravo? Zarządzenie Premiera Mateusza Morawieckiego.
charlie crp

Czy wprowadzanie stopni alarmowych jest określane przez ustawę? Czego dotyczą poszczególne stopnie alarmowe, w tym Charlie-CRP? Sprawdź nasz artykuł!

Stopnie alarmowe — co to jest?

W Polsce wyróżniamy stopnie alarmowe oraz stopnie alarmowe CRP. Wprowadzane, zmieniane i odwoływane są one przez Prezesa Rady Ministrów. Pierwszy rodzaj alertu wprowadzany jest w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub przypadku wystąpienia takiej sytuacji. Natomiast drugi, czyli CRP dotyczy terrorystycznych zagrożeń w cyberprzestrzeni związanych z działaniem systemów teleinformatycznych.

Warto wiedzieć, że stopnie alarmowe mogą być wprowadzane na poszczególnych obszarach państwa, określonych jednostkach administracji publicznej, a nawet na terytorium całego kraju. Ostatnio Premier Mateusz Morawiecki wprowadził i przedłużył stopnie alarmowe Bravo i Charlie-CRP w całej Polsce.

Jakie stopnie alarmowe wyróżniamy w Polsce?

W Polsce możemy spotkać się z dwoma rodzajami alertów, gdzie każdy z nich ma cztery stopnie. Wyróżniamy zwykłe stopnie alarmowe oraz alerty CRP związane z cyberprzestępczością. Określane są one Alfa, Bravo, Charlie i Delta, które związane są z alfabetem fonetycznym NATO. Odpowiadają one odpowiednio pierwszemu, drugiemu, trzeciemu i czwartemu stopniowi zagrożenia.

Stopień alarmowy Alfa

W praktyce pierwszy stopień alarmowy Alfa dotyczy ogólnego ostrzeżenia, które informuje o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Warto jednak wiedzieć, że wprowadzany on jest w momencie, gdy służby uzyskają ogólne informacje, jednak nie są w stanie dokładnie określić rodzaju i zakresu tego typu ataku. Zadaniem organów jest wzmożona kontrola miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Co więcej, muszą zachować szczególną czujność i regularnie sprawdzać instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych.

Stopień alarmowy Bravo

Drugi stopień alarmowy Bravo jest wprowadzony w przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Służby w takiej sytuacji mogą wprowadzić dodatkowe kontrole pojazdów w rejonach zagrożonych, a także wzmocnić ochronę środków komunikacji publicznej. Osoby postronne mogą być niewpuszczane do szkół, uczelni i przedszkoli.

Zobacz też:  Lulzsec – hakerzy atakujący CIA i FBI. Dlaczego ta grupa upadła?

3 stopień alarmowy Charlie i Charlie-CRP i najwyższy stopień Delta

Stopień Charlie wprowadza się w przypadku potwierdzonego ataku terrorystycznego na prawdopodobny cel lub po uzyskaniu wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu terrorystycznym. Natomiast Charlie-CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i związany on jest z całodobowym dyżurem administratorów w razie konieczności ich wykorzystania. To trzeci stopień alarmowy.

Natomiast najwyższy stopień alarmowy, czyli Delta, jest wprowadzany w momencie ataku terrorystycznego lub służby zdobędą informację o zaawansowanej fazie przygotowań do tego typu zdarzenia.

Jesteś już świadomy, czym są poszczególne stopnie alarmowe i kiedy obowiązują. Ponadto obowiązywanie stopni alarmowych, w tym Charlie-CRP jest wprowadzane przez Premiera.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
anonymous polska

Anonymous Polska – znana grupa hakerska ma też członków w Polsce! 

Następny artykuł
wirus komputerowy

Najgroźniejsze wirusy — jak wykryć? Rodzaje wirusów komputerowych. Co warto o nich wiedzieć i jak sobie z nimi radzić?

Zobacz też