Czym jest rootkit? Jak usunąć z komputera szkodliwe oprogramowanie? Jak wykryć wirusa na urządzeniu? Skuteczny anti-rootkit — jak wybrać?

Maciej Ostrowski
Do czego służy rootkit? Jak rozpoznać wirusa na swoim komputerze? Czy usunięcie tego typu oprogramowania jest możliwe?
rootkit

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czym jest wirus typu rootkit i jakie szkody może wyrządzić, powinieneś przeczytać poniższy artykuł! Wyjaśniamy w nim wszystkie wątpliwości związane z tego typu oprogramowaniem!

Czym jest rootkit?

Rootkit to niebezpieczne oprogramowanie, dzięki któremu haker jest w stanie uzyskać zdalny dostęp do zainfekowanego komputera. W efekcie jest w stanie instalować na nim różne narzędzia, dzięki którym może wykraść wrażliwe dane i uzyskać prywatne informacje. Co więcej, użytkownik najczęściej nie ma pojęcia, że haker uzyskał dostęp do poufnych danych. Rootkit może zawierać narzędzia, które przechwytują naciśnięcia klawiszy na klawiaturze, hasła, dane kart płatniczych i informacje z aplikacji bankowych. Złośliwe oprogramowanie najczęściej jest zainstalowane głęboko w systemie operacyjnym. Co więcej, programy antywirusowe mogą nie wykrywać rootkitów na twoim komputerze, przez co nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mogą one wyrządzić ogromne szkody.

Jakie rodzaje rootkitów wyróżniamy?

Aktualnie wyróżniamy kilka rodzajów tego typu szkodliwego oprogramowania. Różnią się one działaniem rootkita, zagnieżdżeniem systemowym, zasadą otwierania i atakowania. Zależy on również od cyberprzestępcy, który może zmodyfikować działanie rootkitów pod własne potrzeby. Niektóre rootkity działające na urządzeniu mogą przechwycić wrażliwe dane użytkownika, uzyskać dostęp do pamięci flash lub innych obszarów pamięci zaatakowanego komputera. Niektóre z nich mogą zainstalować oprogramowanie nawet w głębokich warstwach jądra systemu, przez co są w stanie zaatakować BIOS i jednocześnie wykrycie rootika tego typu jest bardzo skomplikowane, ponieważ wykorzystuje luki w zabezpieczeniach systemowych.

Ponadto wyróżniamy natrętne rootkity, które działają na nowo z każdym uruchomieniem systemu. Jednocześnie działają w tle, są trudno wykrywalne dla większości programów antywirusowych oraz są niewidoczne do monitorowania. Natomiast rootkity egzystujące w pamięci funkcjonują w pamięci podręcznej i rootkit działa jednorazowo i znikają po restarcie systemu.

Zobacz też:  Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? Dowiedz się więcej na ten temat!

Jak działa oprogramowanie typu rootkit na komputerze?

Rootkity wykorzystują luki w systemach zabezpieczających konkretnych aplikacji lub całego systemu operacyjnego. Zasada działania polega na tym, że nadawca instaluje złośliwe programy na stronie internetowej i po wejściu na nią znajdujące się tam kody exploit zapewniają hakerom możliwość dostępu do twojego komputera.

Poza zainfekowanymi stronami internetowymi można znaleźć również zawirusowane nośniki USB, płyty itp. To środowisko, które sprzyja rootkitom infekowanie urządzenia. Po podłączeniu nośnika do swojego komputera wirus niezauważenie instaluje się na systemie operacyjnym i może zostać wykorzystany przez oszustów.

Wykrywanie rootkitów — jak wykryć złośliwego rootkita?

Wyróżniamy kilka metod wykrywania szkodliwego oprogramowania w postaci rootkitów. Najpopularniejsze są metody behawioralne, które porównują wzorce szkodliwego zachowania z naturalnymi zachowaniami systemu. Wiele rootkitów ma wpływ na zmianę czasów pomiędzy wykorzystaniem procesora a zapytaniami API. Jednakże inne czynniki również mogą opóźniać te reakcje, przez co często można uzyskać fałszywe informacje.

Skutecznym rozwiązaniem może okazać się skanowanie sygnatur, które jest wykorzystywane przez antywirusy do wykrywania złośliwych plików zlokalizowanych na przestrzeni dyskowej. Program antywirusowy skanuje system w poszukiwaniu złośliwego kodu, który został oznaczony wcześniej przez programistów.

Usuwanie rootkita — czy antywirus może poradzić sobie z rootkitem?

Wbrew pozorom usunięcie rootkita z systemu operacyjnego może nie być tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie usunąć zakażanego programu. Samo wykrycie rootkita jest bardzo trudne, ponieważ nie jest on zlokalizowany w centrum systemu. Do tego działa niepostrzeżenie, a przestępca często ukrywa się przez długi czas. Wiele antywirusów może nie poradzić sobie ze znalezieniem rootkita, ponieważ szukają one określonych fragmentów kodu. Jeśli haker był sprytniejszy, może pozostać niezauważony. Należy więc pamiętać o regularnej aktualizacji systemu i inwestycji w dobre oprogramowanie antywirusowe.

Zobacz też:  Włamanie do komputera – jak sprawdzić, czy jesteś ofiarą hakerów?

Jesteś już świadomy jak niebezpiecznym oprogramowaniem jest rootkit. Z tego powodu należy działać profilaktycznie i zapobiegawczo, a przy tym uważać na legalność źródeł, z jakich korzystamy w Internecie.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
spyware

Spyware — co to jest? Jak unikać wszelkich programów typu malware na komputerze? Oprogramowanie szpiegujące — jak wykryć?

Następny artykuł
wyciek danych

Wyciek danych osobowych — co warto wiedzieć? Jak sprawdzić, czy dane twojego konta zostały ujawnione? Czy VPN może być skuteczny?

Zobacz też