Oprogramowanie reklamowe – czym jest adware i jak się go pozbyć?

Maciej Ostrowski
Oprogramowanie adware budzi obecnie raczej negatywne skojarzenia. Bardzo dużo osób rozumie to określenie jako wirusy, które są w stanie wyrządzić bardzo duże szkody. Jednak niekoniecznie tak być musi.
adware

Wbrew pozorom programem adware nie wyrządza się poważnych szkód. Jest to jednak złośliwe oprogramowanie, które bywa bardzo irytujące dla użytkowników. Sprawdź szczegóły na ten temat!

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z o1q.pl

Czym jest adware?

Adware to darmowe oprogramowanie służące do wyświetlania reklam. Producent programu typu adware otrzymuje natomiast wynagrodzenie za kliknięcie na niechciane reklamy. Trzeba wiedzieć, że większość adware zaliczanych jest do wirusów. Oprogramowanie antywirusowe rozpoznaje go jako malware ukierunkowane na zyski z reklam. Wciąż powstają nowe wersje takich programów i niektóre z nich potrafią zbierać informacje o użytkowniku.

Czym się wyróżnia ten rodzaj zagrożeń?

Do cech charakterystycznych zaliczyć można przede wszystkim:

  • występuje najczęściej wspólnie z innymi programami, które z reguły są darmowe;
  • swoją aktywność przejawia przez wyskakujące okna;
  • niekiedy dochodzi do samoczynnego otwierania nowych kart w przeglądarce;
  • niechciane okienka mają mocno ukryty przycisk zamykania;
  • czasami opcja wyłączenia reklamy pojawia się z opóźnieniem czasowym.

Złośliwe oprogramowanie typu adware może łączyć się z innymi rodzajami oprogramowania i wówczas następstwa zainfekowania bywają poważne. Szczególnie niebezpieczne jest zainstalowanie bezpłatnego adware, który połączy się ze szpiegującymi programami (spyware).

Aplikacje z licencją adware

Jest to oprogramowanie, które bywa wbudowane w niektóre programy, które możesz za darmo pobrać z sieci. Udostępnienie programu jest darmowe, ale obciążone ryzykiem zainfekowania adware. Warto tutaj zwrócić uwagę na pewien ważny szczegół. Otóż jeśli szkodliwy kod stanowi zintegrowaną część jakiegoś programu, którego właściciele mają umowę z twórcą aplikacji adware to program antywirusowy może nie wykryć problemu. Usunięcie zagrożenia często jest możliwe tylko w procesie dezinstalacji macierzystego programu zainstalowanego w systemie operacyjnym.

Zobacz też:  Robak komputerowy – poznaj jeden z najgroźniejszych odmian wirusów! 

Niepożądane oprogramowanie reklamowe na urządzeniu – czy to jest bezpieczne?

Zdecydowana większość kompilacji jest bezpieczna i opiera się jedynie o wyświetlanie irytujących reklam. Twórcom zależy na tym, aby ich reklamy były udostępniane szerokiemu gronu odbiorców. W związku z tym często bez wiedzy i zgody użytkownika dochodzi do przekierowywania na różne strony, których niekoniecznie chcemy przeglądać. Adware to oprogramowanie, które może też zmieniać stronę startową oraz domyślne ustawienia wyszukiwania. Jeśli dostrzegasz takie objawy to znak, że przeglądarka została zainfekowana.

Łączenie z innymi szkodnikami

Adware stanowi największe niebezpieczeństwo jeśli łączy się z rootkit lub różnymi aplikacjami szpiegowskimi używanymi przez hakerów. Jeśli tak się zdarzy, to dochodzi do monitorowania aktywności użytkownika lub nawet odczytywania danych używanych do uwierzytelniania podczas logowania do serwisów społecznościowych czy bankowości elektronicznej. Warto więc zachować ostrożność przy instalowaniu kolejnego odtwarzacza lub wtyczki do przeglądarki.

Jak może dojść do infekcji oprogramowaniem typu adware?

Do zarażenia może dochodzić przede wszystkim przez:

  • pobieranie plików z nieznanych źródeł;
  • ignorowanie komunikatów programów antywirusowych przy wchodzeniu na niezaufane strony WWW;
  • instalowanie darmowo udostępnianego programu (niektóre programy mogą zawierać adware);
  • wyłączanie lub czasowe zawieszanie działania firewall i innych zabezpieczeń systemu;
  • brak chęci przeczytania informacji wyświetlanych przy instalacji programów i dobrowolne zgadzanie się na instalację toolbarów i zmianę strony startowej w przeglądarce.

Jak usunąć adware?

Jeśli posiadasz system antywirusowy, to może dojść do wykrywania niepożądanego oprogramowania na wczesnym etapie odwiedzania strony internetowej. Szkodliwe odmiany adware często mogą mieć ustawiony schemat działania określony przez programistę i dzięki automatycznemu wyświetlaniu reklam może w tle wykonywać się inny proces. Jeśli masz podejrzenie, że doszło do zainstalowania szkodliwego programu w systemie Windows, Linux czy systemie Android to koniecznie uruchom skanowanie pod kątem wirusów. W komputerach z systemem MacOs znajduje się natomiast wbudowany system Xprotect. Natomiast w Windows 10 lub 7 można czasami usunąć zagrożenie poprzez opcję “dodaj/usuń programy”.

Zobacz też:  Jak sprawdzić IP czyjegoś komputera i czy jest to trudne? Dowiedz się!


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
keylogger

Keylogger – tak można wykryć Twoje hasło!

Następny artykuł
kradzież tożsamości

Kradzież tożsamości – czym jest i jak się przed nią chronić?

Zobacz też