Malvertising – co to jest? Czy można się przed nim bronić? Jak działają cyberprzestępcy?

Maciej Ostrowski
W dzisiejszych czasach cyberprzestępcy mają wiele możliwości bombardowania użytkowników internetu fałszywymi informacjami. Chcesz wiedzieć, jak chronić się przed takimi zagrożeniami, jak malvertising? Sprawdź kilka ciekawych rad!
malvertising

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne i dotyczy zarówno zwykłych użytkowników internetu, jak i dużych przedsiębiorstw posiadających własne sieci lokalne. Zewnętrzne reklamy ze względu na swoją popularność stały się celem przestępców internetowych. To właśnie za ich pośrednictwem hakerzy rozprzestrzeniają swoje szkodliwe oprogramowanie, co skutkuje nielegalnym rozprzestrzenianiem się skradzionych danych osobowych. Malvertising dotyczy głównie działań polegających na nakłanianiu ofiary do wejścia na zainfekowaną stronę. To skuteczny sposób kradzieży haseł dostępu i loginów, stosowany przez hakerów na całym świecie.

Czym jest malvertising?

Malvertising jest jedną z technik wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Służy głównie do nakłaniania potencjalnych ofiar do wejścia na stronę www z zainfekowanym kodem źródłowym. W większości przypadków normalne reklamy są praktycznie nie do odróżnienia od tych, które przygotowali cyberprzestępcy. Spotkasz się z nimi praktycznie wszędzie – zarówno na dużych portalach społecznościowych, jak i niewielkich lokalnych witrynach. Niestety, ale częstą praktyką oszustów jest wykupowanie przestrzeni reklamowej w renomowanych serwisach. Dzięki temu nikt nie nabiera podejrzeń i klika bezpośrednio w zainfekowane linki przekazywane w formie reklam. Przestępcy przy pomocy malvertisingu usypiają czujność użytkowników sieci i instalują złośliwe oprogramowania na urządzeniach swoich ofiar.

Jak malvertising jest wykorzystywany przez przestępców?

Cyberprzestępcy wykorzystują malvertising poprzez stosowanie złośliwych reklam zawierających linki do złośliwego oprogramowania np. ransomware lub zainfekowanych stron internetowych. W tym przypadku jesteś narażony na działanie phishingu i trojanów bankowych, które skutecznie kradną dane osobowe oraz informacje o danych logowania do serwisów internetowych.

Oczywiście istnieją pewne metody zabezpieczania przed takimi atakami. Możesz zainstalować dobry program antywirusowy lub po prostu zachować zdrowy rozsądek podczas przeglądania witryn www. Pamiętaj, że w ostatnich latach w internecie wykryto setki milionów zainfekowanych reklam, w więc prawdopodobieństwo narażenia się na atak malvertisingu jest całkiem spore.

Zobacz też:  Brute force – czym jest? Na czym polegają ataki tą metodą? Jak się przed nimi chronić?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pharming

Pharming – na czym polegają ataki tego typu? Jak skutecznie chronić się przed atakami cyberprzestępców?

Następny artykuł
exploit

Exploit, luki i cyberbezpieczeństwo – Czym są exploity?

Zobacz też