Język definicji danych DDL oraz język manipulacji danymi DML to swego rodzaju podkategorie SQL. Obecnie dostępne systemy do zarządzani treścią w bazach danych mają wiele funkcji. Możesz je wykorzystać do przechwytywania, odzyskiwania, a także do zmiany danych przy pomocy specjalnych instrukcji. Języki SQL oraz inne wykorzystywane są głównie po to, aby zmieniać strukturę baz danych, a także zarządzać nimi.
DML i DDL – co to takiego?
Według definicji DDL to język definicji danych, czyli taki, który zmienia strukturę baz danych poprzez polecenia wiersza w Microsoft SQL Server. Język tego typu w kwestii edycji danych w bazach pozwala na:
- tworzenie (create),
- zmianę (edit),
- upuszczanie,
- obcinanie,
- i inne polecenia…
Data definition language pozwala na zachowanie struktury tabeli oraz usunięcie z niej szczegółów przy pomocy wiersza poleceń. W ten sposób usuniesz wszystkie rekordy w tabelach i wyczyścisz całkowicie pamięć. Pamiętaj, że tej operacji nie da się cofnąć.
DML to język manipulacji danymi w bazach, który pozwala na łatwe zarządzanie informacjami w tabelach. Główne polecenia DML to:
- wstawianie (insert),
- usuwanie (delete),
- aktualizacja (update).
Obydwa powyższe języki to strukturalne metody zapytań dla SQL. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy nimi. To przede wszystkim różne możliwości oraz typy zapytań. Język DDL nie pozwala na przywracanie instrukcji, natomiast DML już tak. Dodatkowo DDL zmienia tylko struktury danych, a DML pozwala na zarządzanie wszystkimi danymi w bazach. Przy pomocy DML możesz edytować tylko jeden lub więcej wierszy, natomiast grupa poleceń DDL dotyczy instrukcji wpływających na całą tabelę.
Jak nauczyć się poleceń DDL i DML?
Nauka języków programowania, a także poleceń data query language wymaga poświęcenia sporo czasu. Języka zapytań nauczysz się poprzez specjalistyczne kursy oraz samodzielną praktykę. Masz dostęp do danych na serwerze? Aby je modyfikować jako uprawiony użytkownik, potrzebujesz wiedzy na temat tworzenia tabeli, wyświetlania danych, a także sterowania ruchem poprzez atrybuty. Naukę SQL, a także języków DDL i DML zacznij przede wszystkim od poznania takich pojęć, jak:
- zapytanie,
- tabela,
- relacja.
Kiedy już poznasz te kwestie i dowiesz się też, takie są typy danych bez problemu opanujesz też szereg podstawowych operacji wykonywanych z poziomu wiersza poleceń SQL. Pamiętaj, że DDL i DML mają szerokie zastosowania jeśli chodzi o web development, analizę danych, a także wszelkie operacje na danych w bazach. Jeśli interesujesz się kwestią tworzenia stron internetowych pod kątem technicznym, a także lubisz pracować z wykorzystaniem logicznych operacji, konieczne rozpocznij naukę w tym zakresie. W sieci znajdziesz wiele przydatnych poradników – zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Zapoznaj się z nimi, a na pewno opanujesz kwestie związane z DDL, DML oraz szeroko pojętym SQL.
Zobacz także:
- Zmiana nazwy pliku i jego lokalizacji w systemie windows
- Tworzenie folderów i zarządzanie plikami w wierszu poleceń systemu windows z użyciem polecenia md
- Adres IP – czym jest? W jaki sposób jest wykorzystywany? Czy można go zmienić?
- Jak sprawdzić jaki mam zainstalowany system windows w komputerze
- Modyfikowanie lokalnych grup i użytkowników w systemie windows za pomocą polecenia net localgroup