Malware – co to takiego? Jak działa złośliwe oprogramowanie? Czy program antywirusowy wystarczy do zabezpieczenia?

Maciej Ostrowski
Szybki rozwój nowoczesnych technologii oraz oprogramowania komputerowego pozwala na skuteczne zabezpieczenie sprzętu przed oprogramowaniem szpiegującym. Sprawdź, jak chronić się przed wirusami malware!
malware

Malware to nic innego, jak złośliwe oprogramowanie, które dla wielu użytkowników internetu i sprzętu komputerowego jest sporym problemem. Twój komputer działa coraz wolniej? Masz wrażenie, że ktoś korzysta z twojego konta na portalach społecznościowych? Być może jesteś ofiarą złośliwego oprogramowania malware, które bez odpowiednich narzędzi jest praktycznie nie do wykrycia. Działanie malware obejmuje praktycznie całą przestrzeń dyskową na komputerze. Głównie z tego względu warto blokować ataki hakerskie i zainstalować oprogramowanie do skutecznego usuwania malware.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z akcjeplay.pl

Malware – co to takiego?

Jedno z najbardziej złośliwych i szkodliwych oprogramowań komputerowych to właśnie malware. Tego typu trojany zainstalowane w systemie operacyjnym nie tylko szpiegują użytkownika, ale także spowalniają lub całkowicie uniemożliwiają pracę na komputerze. Malware jako złośliwe oprogramowanie zostało stworzone przez cyberprzestępców z myślą kradzieży danych osobowych, haseł logowania i nie tylko.

Objawami zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem malware są przede wszystkim:

 • wolniejsza praca komputera,
 • otwieranie nieznanych kart w przeglądarce internetowej,
 • wyświetlające się reklamy na ekranie monitora,
 • niepokojące dźwięki wydobywające się z głośników.

To podstawowe objawy tego, że komputer został zainfekowany poprzez pliki z kodem malware. Złośliwe oprogramowanie tego typu ma głównie na celu uniemożliwić użytkowane komputera.

Jakie formy przybiera złośliwe oprogramowanie malware?

Niestety obecnie możesz natknąć się na wiele odmian złośliwego oprogramowania malware. Tego typu trojan występuje w wersji zarówno na komputery z systemem Windows i iOS, jak i telefony z systemami Android. Systemy linuksowe są nieco mniej narażone na ataki ze strony oprogramowania malware, choć użytkownicy tych systemów również powinni stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Malware przybiera głównie formę:

 • złośliwych plików wykonywalnych przez system,
 • wpisów do rejestru,
 • aplikacji.
Zobacz też:  Smishing – jakie ataki przeprowadzane są tą metodą? Jak ochronić swój smartfon przed otrzymywaniem podejrzanych SMS?

Większość wirusów typu malware aktywowana jest samoistnie np. podczas uruchomienia komputera. Inne są natomiast wykonywane dopiero po wykonaniu określonych czynności przez użytkownika np. uruchomienie przeglądarki. Najpopularniejsze rodzaje malware, to:

 • wirusy komputerowe – to głównie niebezpieczne programy lub kody wykonywalne, które modyfikują też oprogramowanie zainstalowane na dysku komputera lub telefonu. To najłatwiejsza metoda kradzieży danych osobowych oraz haseł logowania przez cyberprzestępców.
 • robaki – to dość popularny typ zagrożenia malware, które rozprzestrzeniane jest przez sieć internetową. Przestępcy w sieci wykorzystują do ich rozsyłania najczęściej pocztę elektroniczną i nieuważnych użytkowników.
 • trojany – na pewno spotkałeś się z tą nazwą jeśli na co dzień korzystasz z komputera. Trojan to złośliwe oprogramowanie, które pobierzesz wraz z plikami z nieznanych stron lub jako załącznik e-mail. Wirus tego typu może całkowicie przejąć kontrolę nad twoim komputerem.
 • spyware – to rodzaj oprogramowania szpiegującego działającego na podobnych zasadach jak adware oraz ransomware (do wyłudzania okupu). Oprogramowanie typu spyware po pobraniu na komputer lub urządzenie mobilne szpieguje wszystkie czynności użytkownika, co prowadzi do kradzieży danych osobowych. W tym przypadku cyberprzestępcy wykorzystują także keyloggery.

Jak widzisz, malware to szeroka grupa oprogramowania szantażującego oraz szpiegującego, które może w prosty sposób skanować urządzenia z dowolnym systemem operacyjnym.

Jak uniknąć pojawienia się szkodliwego oprogramowania malware na komputerze?

Mimo to, iż obecnie znanych jest wiele rodzajów złośliwego oprogramowania to jednak jego wykrycie jest możliwe. Wysokim poziomem skuteczności charakteryzują się programy anti-malware. Te skutecznie blokują zainfekowane pliki na komputerze, a także te, które są pobierane z internetu. Chcesz skutecznie zabezpieczyć się przed oprogramowaniem malware? W takim razie stosuj się do kilku zasad:

 • aktualizuj system operacyjny zgodnie z zaleceniami producenta,
 • nigdy nie pobieraj ani nie instaluj na dysku nielegalnego oprogramowania,
 • nie odwiedzaj stron o podejrzanej tematyce,
 • regularnie usuwaj spam w swojej skrzynce e-mail,
 • nie klikaj w podejrzane wyskakujące okienka w przeglądarce,
 • nie otwieraj wiadomości e-mail, które wydają ci się podejrzane,
 • trzymaj poufne dane z bezpiecznym miejscu,
 • nie klikaj linków przesyłanych od nieznanych osób.
Zobacz też:  Ransomware – co warto wiedzieć o tym oprogramowaniu? Jak wykryć wirusa? Czy da się wyczyścić zainfekowany komputer?

Jak wykryć oprogramowanie ransomware i malware na komputerze?

Do wykrywania konia trojańskiego oraz software działającego w systemach komputerowych jako malware przyda się dobry skaner wirusów. Na rynku dostępne są programy antywirusowe w wersjach darmowych oraz płatnych. Te nie tylko skutecznie wykrywają malware i inne wirusy, ale także przywracają komputer do stanu sprzed zainfekowania. Wykrywanie malware jest też możliwe przy pomocy zwykłej obserwacji tego, jak działa komputer lub smartfon. Objawy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem szpiegującym, to:

 • wolniejsza praca komputera,
 • brak możliwości zalogowania się do urządzenia,
 • wyskakujące reklamy na ekranie monitora,
 • i inne…

Nie zaobserwowałeś objawów zarażenia systemu wirusami typu malware, ale chcesz mieć pewność, że twoje poczynania w sieci nie są śledzone przez cyberprzestępców? W takim razie zeskanuj dysk twardy pod kątem podejrzanego oprogramowania, a także sprawdź rejestry systemowe. W zależności od poziomu zaawansowania systemu, proces skanowania może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Jak usunąć malware z komputera?

Ręczne usunięcie zainfekowanego programu malware najczęściej nie jest wystarczające, gdyż pozostają po nim zainfekowane wpisy rejestrów. W celu usunięcia oprogramowania szpiegującego wykorzystaj tylko sprawdzone i polecane programy anti-malware. Nawet po instalacji dedykowanego programy nie możesz pozbyć się złośliwego oprogramowania? W takim razie jedyną skuteczną metodą będzie formatowanie dysku twardego i instalacja systemu na nowo.

Uważaj! Taka operacja powoduje całkowite wyczyszczenie przestrzeni dyskowej. Usuniesz w ten sposób wszelkie pozostałości po złośliwych trojanach malware, ale pozbędziesz się także plików osobistych. Masz jakiekolwiek podejrzenia, że malware jest obecne na twoim komputerze? Zanim sięgniesz po ostateczne kroki, zawsze przeskanuj komputer programem anti-malware, a najlepiej stosuj się do zasad bezpieczeństwa w sieci. Dzięki temu ryzyko zarażenia sprzętu szkodliwym oprogramowaniem będzie minimalne.Zobacz także:
Zobacz też:  DDOS – co to takiego? Jak działają ataki hakerskie tego typu? Jak się przed nimi chronić?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ddos

DDOS – co to takiego? Jak działają ataki hakerskie tego typu? Jak się przed nimi chronić?

Następny artykuł
ransomware

Ransomware – co warto wiedzieć o tym oprogramowaniu? Jak wykryć wirusa? Czy da się wyczyścić zainfekowany komputer?

Zobacz też