DDOS – co to takiego? Jak działają ataki hakerskie tego typu? Jak się przed nimi chronić?

Maciej Ostrowski
Ataki DDOS są powszechnie znane na całym świecie już od wielu lat. Na ryzyko ataku tego rodzaju narażeni są przede wszystkim przedsiębiorcy i instytucje państwowe. Sprawdź, jak się przed nimi chronić!
ddos

Wszelkiego rodzaju ogólnoświatowe sklepy internetowe, serwisy bankowości internetowej oraz instytucje administracji publicznej to najczęstsze cele ataków DDOS. Cyberprzestępcy realizują tego typu działania po to, aby wykraść dane osobowe lub po prostu wywołać długotrwałą blokadę wybranego podmiotu. Firmy, które już padły ofiarami ataku DDOS często nie mają możliwości pozbycia się samodzielnie tego problemu. Hakerzy bardzo często w zamian za odblokowanie dostępu np. do strony internetowej żądaną okupu. Ataki DDOS przeprowadzane w dzisiejszych czasach wyglądają nieco inaczej niż kiedyś i wykorzystują zaawansowane oprogramowanie. Sprawdź, jak przeprowadzić atak DDOS: https://hackngo.pl/jak-przeprowadzic-atak-ddos/. Przez to ochrona przed atakami jest jeszcze trudniejsza.

Atak DDOS – co to takiego?

Atak DDOS to w praktyce wysyłanie ogromnej ilości zapytań w kierunku danej strony internetowej. W wyniku takiego działania serwer częściowo zwalnia, a ostatecznie dochodzi do zatrzymania ruchu na stronie, gdyż zasoby serwera zostaną wykorzystane do granic możliwości. Zajęcie całej szerokości pasma sieciowego dla serwera ze względu na zwiększoną liczbę zapytań to właśnie atak DDOS. Przeprowadzanie ataków typu DDOS odbywa się całkowicie zdalnie.

Wiele komputerów, na których występują zapętlone polecenia wysłania zapytań do serwera mocno ogranicza jego pracę. Z perspektywy użytkownika strony www objawia się to tym, iż dana usługa po prostu nie będzie dostępna. Wszelkie przerwy w działaniu serwisów internetowych nie zawsze są powodem ataku DDOS, choć w zdecydowanej większości przypadków – tak.

Kto jest najbardziej narażony na DDOS attack?

Na tę chwilę na ataki DDOS najczęściej są wykorzystywane w celu zatrzymania poprawnego działania:

  • sklepów internetowych o globalnym zasięgu,
  • portali społecznościowych,
  • serwisów popularnych firm usługowych,
  • stron internetowych banków,
  • instytucji państwowych.
Zobacz też:  Pharming – na czym polegają ataki tego typu? Jak skutecznie chronić się przed atakami cyberprzestępców?

Nie ma jednoznacznej zasady odnośnie tego, kto może zostać ofiarą ataku DDOS. Do przeprowadzenia inwazji potrzebna jest stosowna infrastruktura sieciowa oraz wiele stacji roboczych, z jakich zostaną wysłane zapytania bezpośrednio na serwer danej firmy lub instytucji. Praktycznie każdy może spotkać się z różnymi rodzajami ataków DDOS. Najczęściej hakerzy w wyniku takiego ataku żądają okupu za odblokowanie dostępu do strony. Z tego względu najbardziej narażone są banki oraz państwowe instytucje posiadające własne strony internetowe.

Atak DDOS – jak to wygląda w praktyce?

Atak DDOS wykorzystuje wolne zasoby sprzętowe na różnych stacjach roboczych, które zostały wcześniej przejęte w ramach innego ataku hakerskiego. Za wrogie przejęcia sprzętu odpowiadają np. trojany oraz boty, które użytkownicy w przedsiębiorstwach pobierają nieumyślnie np. ze skrzynek pocztowych. Bardzo często właściciel stacji roboczej nawet nie wie, iż jego komputer jest zainfekowany i wykorzystywany do ataku DDOS. Urządzenia, które można wykorzystywane są do ataków DDOS, to:

  • smartfony,
  • komputery stacjonarne,
  • laptopy,
  • i inne urządzenia podłączone do internetu.

Ofiarami padają najczęściej też właściciele niezabezpieczonych urządzeń, na jakich nie ma aktualnego oprogramowania antywirusowego. Podczas ataku DDOS cel np. strona internetowa jest zasypywana próbami skorzystania z serwisu. W skrajnych przypadkach może to powodować spore straty finansowe dla danego przedsiębiorstwa oraz problemu w komunikacji sieciowej wewnątrz firmy. Specyfiką ataków DDOS jest między innymi szantaż oraz brak możliwości skorzystania z usług atakowanej strony przez normalnych użytkowników.

Jak chronić się przed atakami DDOS?

W dzisiejszych czasach wiele serwisów aukcyjnych i instytucji rządowych inwestuje w odpowiednio zabezpieczone usługi pocztowe oraz outsourcing IT. Takie rozwiązania pozwalają na odpieranie dużej liczby żądań zapytań od serwera, dzięki możliwości wykrywania potencjalnych ataków DDOS. Stałe monitorowanie serwerów oraz analizowanie całego ruchu w sieci pozwala skutecznie identyfikować i zapobiegać takim operacjom przez cyberprzestępców.

Zobacz też:  Sniffing – co mówi definicja? Kto wykorzystuje oprogramowanie tego typu? Jakie dane kradną snifferzy?

Najskuteczniej ochronisz się przed atakiem DDOS stosując filtry dla ruchu HTTP/HTTPS, a także zmieniając rekordów DNS. Firmy zewnętrzne zajmujące się bezpieczeństwem sieciowym stale dopracowują algorytmy ochrony serwerów, a także filtrują wszelkie próby ataków. Pamiętaj! Odpowiednio przygotowany atak DDOS jest w stanie obejść nawet najlepsze zabezpieczenia sieciowe i unieruchomić protokoły sieciowe serwera zmniejszając jego przepustowość praktycznie do zera. Korzystasz z profesjonalnych usług internetowych w postaci ochrony serwera przed napływaniem zbyt dużej ilości pakietów i zapytań? W takim razie zyskujesz pewną gwarancję, że ataki DDOS nie będą tak częste i dotkliwe.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
phishing

Phishing – czym jest atak phishingowy? Jak mu zapobiegać?

Następny artykuł
malware

Malware – co to takiego? Jak działa złośliwe oprogramowanie? Czy program antywirusowy wystarczy do zabezpieczenia?

Zobacz też