Pharming – na czym polegają ataki tego typu? Jak skutecznie chronić się przed atakami cyberprzestępców?

Maciej Ostrowski
Oszustwa internetowe są obecnie wykrywane na masową skalę. Specjaliści IT stale dążą do opracowania rozwiązań redukujących negatywne skutki działania cyberprzestępców. Sprawdź, czym jest pharming i jak możesz się przed nim bronić!
pharming

Rozwój nowoczesnych technologii niesie ze sobą coraz większą ilość pojawiających się w sieci niebezpieczeństw. Cyberprzestępcy stale opracowują nowe skrypty i metody ataków na dane osobowe użytkowników internetu. Czasem nawet najlepsze zabezpieczenia okazują się niewystarczające bez zachowania zdrowego rozsądku podczas odwiedzania witryn internetowych. Pharming to popularna na całym świecie metoda podszywania się pod strony instytucji publicznych pozwalająca na przechwytywanie numerów kont bankowych, a nawet haseł logowania klientów.

Na czym polega Pharming? Najważniejsze informacje

Pharming to popularne oszustwo internetowe, którego celem jest skierowanie przeglądarki www na konkretny adres sklonowanej strony www. Ta metoda jest najczęściej wykorzystywana podczas ataków na klientów serwisów bankowości internetowej. Jako ofiara po wejściu na podrobioną stronę internetową zostaniesz poproszony o podanie swoich danych osobowych. Podając login, hasło oraz inne poufne dane do logowania prawdopodobnie stracisz je w ciągu kilku sekund. Rozpoznanie fałszywej strony internetowej często jest praktycznie niemożliwe bez podstawowej wiedzy z zakresu pharmingu oraz zagrożeń płynących ze strony cyberprzestępców. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób odbywa się przekierowanie użytkownika na sklonowaną stronę? Przestępcy w tym celu wykorzystują zatrute adresy DNS lub modyfikują pliki źródłowe przeglądarki bezpośrednio w komputerze ofiary.

Czy pharming można rozpoznać? Podpowiadamy!

Tak jak każde przestępstwo pharming również rozpoznasz na kilka sposobów. Pamiętaj też, że zmiany w strukturze przeglądarki internetowej są możliwe tylko poprzez zainfekowanie urządzenia tzw. trojanem. Wykryjesz takie infekcje tylko jeśli zainstalujesz dobry program antywirusowy. Zawsze sprawdzaj też, czy strona, na jaką się logujesz ma aktywne certyfikaty SSL. Jeśli nie – ten fakt powinien wzbudzać twoją czujność. Strony logowania do serwisów internetowych powinny mieć też określony adres zaczynający się od https://. Kiedy zauważysz inną strukturę adresu strony internetowej, koniecznie wyłącz ją i przeskanuj swój komputer pod kątem występowania zagrożenia w postaci wirusów.

Zobacz też:  DML – w jaki sposób manipulować informacjami w bazach danych? Jak korzystać z tego języka w SQL?

Pamiętaj, że przed pharmingiem możesz się skutecznie bronić. Wystarczy, że zainwestujesz w dobry program antywirusowy, zachowasz zawsze czujność, a także dobrze zabezpieczysz dostęp do domowego lub firmowego routera Wi-Fi. Takie działania stanowią dobre zabezpieczenie przed pharmingiem oraz innymi próbami wyłudzenia danych osobowych.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
smishing

Smishing – jakie ataki przeprowadzane są tą metodą? Jak ochronić swój smartfon przed otrzymywaniem podejrzanych SMS?

Następny artykuł
malvertising

Malvertising – co to jest? Czy można się przed nim bronić? Jak działają cyberprzestępcy?

Zobacz też