Brute force – czym jest? Na czym polegają ataki tą metodą? Jak się przed nimi chronić?

Maciej Ostrowski
Brute force jest często wykorzystywaną praktyką przez hakerów na całym świecie. Cyberprzestępcy przy pomocy takiego ataku łamią hasła. Dowiedz się, czym jest brute force i jak chronić się przed utratą haseł.
brute force

Z roku na rok cyberprzestępstwa są realizowane na masową skalę. Wynika to głównie ze względu na fakt, iż większość działalności człowieka przenosi się do internetu. Ataki typu brute force są jedną z najstarszych metod wykorzystywanych przez hakerów. Łamanie haseł w ten sposób jest nie tylko szybkie, ale i wysoce skuteczne. Wszelkie klucze kryptograficzne są odgadywane przy pomocy wpisywania różnorodnych kombinacji znaków, aż do ujawnienia poprawnego kodu. Wszelkie krótkie i mało skomplikowane hasła są najbardziej narażone na ataki brute force.

Brute force – na czym polegają takie ataki hakerskie?

Brute force to metoda cyberprzestępców używana do łamania haseł i kradzieży poufnych danych osobowych. Jeśli nie ustalisz odpowiednio mocnego hasła dostępu do swojego konta np. na portalu społecznościowym, hakerzy będą w stanie szybko złamać ustalony kod. Takie włamania dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i użytkowników dużych korporacji. Nawet jeśli jesteś administratorem sieci dużej firmy, też jesteś narażony na ataki typu brute force. W tym przypadku atakujący wykonuje dość mozolne czynności przy pomocy odpowiednio napisanego skryptu, który analizuje różne kombinacje liczb i cyfr w celu złamania i zmiany hasła.

Atak brute force – jakie są rodzaje?

Brute-force to ataki, które polegają na wykonywaniu prób logowania do serwisów społecznościowych, kont bankowych lub innych. Obecnie w większości przypadków banki stosują odpowiednie zabezpieczenia, które eliminują ryzyko kradzieży haseł. Zaliczamy do nich głównie kody captcha oraz uwierzytelnianie procesu logowania np. przez aplikacje mobilne. Niestety wciąż różne rodzaje ataków na loginy i hasła są wysoce skuteczne. Do najczęściej stosowanych metod brute force, zaliczamy:

  • prosty brute force,
  • słownikowy atak,
  • atak hybrydowy,
  • odwrócony brute force.
Zobacz też:  Man in the middle – na czym polega ta metoda kradzieży danych? Jak chronić się przed cyberprzestępcami? Jak dochodzi do wtargnięcia MITM?

Najpopularniejszą metodą jest prosty brute force, czyli żmudne wpisywanie kombinacji liter, cyfr i znaków. W tym przypadku cyberprzestępca nie wykorzystuje oprogramowania, a jedynie próbuje odgadnąć hasło samodzielnie. Dla hakera w tej metodzie kluczowy jest research na temat atakowanej osoby. Ulubione zespoły muzyczne, zainteresowania lub wspomnienia z dzieciństwa – to wszystko przybliża do odgadnięcia poprawnego hasła dostępu. Prosty brute force jest wysoce efektywny, ale tylko dla haseł np. do skrzynki e-mail składających się z kombinacji do 8 znaków (wyłącznie cyfr i liter).

Atak słownikowy i hybrydowy brute force – na czym to polega?

Słownikowy atak brute force nie analizuje poszczególnych symboli, jakie występują w hasłach potrzebnych do zalogowania na hosting lub panel administratora sieci. Haker dla metody słownikowej uwzględnia wyrazy pojawiające się w mowie potocznej. Algorytmy służące złamaniu hasła wykorzystują zmienne takie, jak np. poznane wcześniej loginy w wyniku wycieków danych. Dzięki temu cyberprzestępcy tworzą bazę potencjalnych haseł do wykorzystania. 

Hybrydowy brute force to połączenie metody prostej oraz słownikowej. Dzięki temu łamanie hasła jest łatwiejsze, kiedy haker zna już nazwę użytkownika. Dzięki temu tworzenie kombinacji słów pasujących jako potencjalne hasła odbywa się znacznie szybciej.

Odwrócony brute force – czym jest w praktyce?

Odwrócona metoda brute force polega na używaniu prostych i popularnych haseł, które mogą pasować do konkretnego loginu. Tego typu metody stosowane są przez cyberprzestępców podczas wycieków danych oraz ujawnieniu poufnych informacji wskutek naruszania treści w internecie. Dzięki temu nawet złamanie zabezpieczeń dobrze strzeżonego portalu jest możliwe.

Jaki software używany jest to łamania haseł metodą brute force?

Przykładem złośliwego oprogramowania służącego do łamania haseł jest narzędzie sieciowe Aircrack-ng. Taki program działa skutecznie na systemach Linux oraz Windows. Zasada działania jest prosta. Wystarczy, że program przechwyci dane z sieci Wi-Fi w pobliżu, a będzie w stanie złamać zabezpieczenia WEP lub nieco bardziej skomplikowane klucze szyfrujące WPA2/WPA2-PSK.

Zobacz też:  DML – w jaki sposób manipulować informacjami w bazach danych? Jak korzystać z tego języka w SQL?

Programy do weryfikacji słabych haseł najczęściej są dostępne na zasadach open source, czyli w pełni darmowe. W większości przypadków łamanie haseł metodą brute force zajęłoby nawet doświadczonemu hakerowi do kilku lat ciągłego wpisywania kombinacji. Wykorzystanie dobrze skonfigurowanego software redukuje ten czas do kilku dni. Pamiętaj! Do programów pozwalających na łamanie haseł metodą brute force potrzebujesz ogromnych zasobów sprzętowych.

Jak chronić się przed atakami brute force? Przyczyny włamań

Jest wiele sposobów, aby zabezpieczyć swoje dane dostępowe do kont bankowych i nie tylko. Podstawową kwestią, o jaką musisz zadbać to stosowanie długich i silnych haseł. Przyczyną włamań do komputera lub sieci, a także poczty e-mail zazwyczaj są zbyt kiepskie hasła. Odpowiednie zabezpieczenie to takie hasło, które ma ciąg znaków składający się z takich elementów, jak:

  • różnej wielkości litery,
  • znaki specjalne,
  • skomplikowane wyrażenia.

Nigdy nie stosuj zbyt prostych i potocznie znanych haseł np. daty urodzenia. W ten sposób tylko ułatwisz pracę hakerom, który spróbują włamać się na twoje konto przy pomocy metody brute force. W dzisiejszych czasach zarówno portale społecznościowe, jak i skrzynki e-mail mają ograniczoną liczbę prób logowania. Po wykorzystaniu kilku opcji najczęściej trzeba dokonać dodatkowej autoryzacji np. numerem telefonu. To jedno ze skuteczniejszych metod zabezpieczenia panelu administracyjnego serwera lub po prostu konta bankowego. Podstawą do blokowania ataków brute force poprzez zgadywanie hasła jest stosowanie tzw. uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Pamiętaj, że cyberprzestępcy, wykorzystując moc procesorów graficznych łamią hasła naprawdę w krótkim czasie.



Zobacz także:
Zobacz też:  Malware – co to takiego? Jak działa złośliwe oprogramowanie? Czy program antywirusowy wystarczy do zabezpieczenia?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
xss

XSS – co to znaczy? Jak wygląda atak cross-site scripting? Do czego służą tego typu cyberprzestępstwa?

Następny artykuł
dml

DML – w jaki sposób manipulować informacjami w bazach danych? Jak korzystać z tego języka w SQL?

Zobacz też