Spyware — co to jest? Jak unikać wszelkich programów typu malware na komputerze? Oprogramowanie szpiegujące — jak wykryć?

Maciej Ostrowski
Spyware — co to jest? Jak uniknąć zainfekowania oprogramowaniem typu spyware? Co warto wiedzieć o programach szpiegujących?
spyware

Czy oprogramowanie szpiegujące spyware jest wykrywalne? Czym grozi instalacja pliku z wirusem malware na komputerze? Sprawdź nasz artykuł i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Co to jest Spyware?

Spyware jest szkodliwym oprogramowaniem szpiegującym, który należy do rodzaju wirusa malware. Działanie tego programu polega na monitorowaniu aktywności użytkownika danego urządzenia bez zgody użytkownika. Spyware jest w stanie zarówno zainfekować komputer, jak i urządzenie mobilne, takie jak smartfon.

Keyloggery są szczególnym typem szpiegującego programu, który rejestruje naciśnięcia klawiszy, przechwytuje zrzuty ekranu z komputera i zapisuje aktywność użytkownika. To bardzo niebezpieczne, ponieważ haker może w ten sposób przejąć hasła, numery kart płatniczych i wiele innych informacji.

Wyjątkowo niebezpieczną formą złośliwego oprogramowania zwanego spyware jest trojan bankowy. Jego zadaniem jest przejmowanie informacji finansowych, takich jak numery kart płatniczych, loginy i hasła. W tym celu oprogramowanie wykorzystuje luki w zabezpieczeniach przeglądarki, systemu bankowego i protokołu uwierzytelniania.

Co ciekawe, spyware może być zainstalowany w systemie operacyjnym jako ukryty składnik pierwotnego oprogramowania. Jednocześnie jest w stanie zadomowić się na dysku tradycyjnie, przez reklamy, fałszywe linki, wiadomości i strony internetowe.

Pamiętaj, że spyware działa w tle i jest ukryte przed wzrokiem użytkownika. Wykrycie go jest niezwykle trudne, ponieważ system znacząco spowalnia, a także pojawiają się niepożądane zachowania.

Oprogramowanie szpiegujące — jak działa Spyware?

Spyware można określić mianem oprogramowania szpiegującego, które jest zlokalizowane w innym pliku. Stanowi on integralną część innego oprogramowania, ponieważ w trakcie instalacji niektórych programów „szpieg” wchodzi w część kodu, przez co działa w tle, jako część innego pliku. Co więcej, spyware potrafi monitorować aktywność użytkownika 24 godziny na dobę. Do tego jest w stanie modyfikować ustawienia komputera oraz zmieniać rejestry systemu, przez co całe urządzenie działa znacząco gorzej. Sporym zagrożeniem jest również możliwość usuwania kopii zapasowej danych, a także pobierania i uruchamiania innych plików.

Zobacz też:  Dlaczego spam jest szkodliwy? Zobacz, jakie zagrożenia są z nim związane!

Niestety większość zainfekowanych użytkowników nie ma bladego pojęcia, że na ich urządzeniu znajduje się szpieg w postaci spyware. Wszystko ze względu na fakt, że jest on pobierany i instalowany z innymi aplikacjami i działają w tle. Usuwanie oprogramowania szpiegującego wiąże się z tego powodu ze skasowaniem całej zawartości zarażonej aplikacji.

Czym wyróżnia się program szpiegujący typu malware?

Nazwa malware pochodzi od słów malicious software, czyli po prostu złośliwe oprogramowanie, którego celem jest uszkodzenie konkretnego urządzenia lub kradzież wrażliwych informacji użytkownika Internetu. Warto jednak wiedzieć, że malware jest szeroką definicją, która może oznaczać konkretny fragment kodu programu, a także całą aplikację, która ma za zadanie zniszczenie systemu operacyjnego. Malware może być również zespołem programów o zróżnicowanych cechach i funkcjach, jednakże łączy je jeden cel — atak na system operacyjny urządzenia, któremu towarzyszy uszkodzenie podstawowych funkcji urządzenia, skasowanie danych lub całkowitą blokadę. Za pomocą malware hakerzy mogą również nielegalnie zarabiać pieniądze z innego adresu IP, korzystając z urządzenia ofiary.

Co istotne, oprogramowanie tego typu może zaatakować dowolne urządzenie wybrane przez atakującego, które ma dostęp do Internetu, przez co należy uważać na darmowe programy zarówno na komputerze, jak i na telefonie komórkowym.

Jak wykryć i usunąć oprogramowanie szpiegujące?

Wykrycie programu szpiegującego spyware jest niezwykle trudne, ponieważ jest ukryte w innej aplikacji i działa w tle. Jednakże niektóre zachowania urządzenia mogą sygnalizować pojawienie się złośliwego oprogramowania na dysku twardym. Do najważniejszych symptomów można zaliczyć:

  • dłuższy czas uruchamiania się BIOS-u i całego systemu operacyjnego;
  • często pojawiające się powiadomienia i komunikaty na pulpicie;
  • regularne komunikaty o występowaniu niezidentyfikowanych błędów;
  • pojawienie się nowych aplikacji i ikon na pulpicie lub pasku narzędzi;
  • samoczynne wyłączanie się zapory ogniowej i antywirusa;
  • automatyczne uruchamianie aplikacji, które nie zostało wcześniej zainstalowane na urządzeniu;
  • częste zawieszenia się systemu;
  • samoczynne wyłączanie się komputera i uruchamianie złośliwych stron i podejrzanych adresów stron internetowych.
Zobacz też:  Stopień alarmowy Charlie-CRP - co to jest? Czym wyróżnia się 3 stopień alarmowy? Kiedy się go stosuje i czym różni się od Bravo?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa systemu operacyjnego warto działać profilaktycznie i korzystać z przydatnych narzędzi, które mogą pomóc ochronić się przed atakiem. Przede wszystkim powinieneś pobierać pliki z legalnych, wiarygodnych i zaufanych źródeł. Przez cały czas warto korzystać z oprogramowania antywirusowego wysokiej jakości, które ma funkcję monitorowania ruchu sieciowego i skanowania plików w czasie rzeczywistym. Pamiętaj również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa korzystania z Internetu, czyli nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj załączników pochodzących od niezaufanych nadawców. Przed zainfekowaniem spyware może cię uchronić również regularne wykonywanie aktualizacji systemu operacyjnego i oprogramowania antywirusowego. Nie zapominaj również o zabezpieczeniu wrażliwych informacji. Z tego powodu nie powinieneś logować się na strony banku, pocztę elektroniczną i serwisy społecznościowe za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi.

nie klikaj w okna wyskakujące na pulpicie czy w przeglądarce,

Komputer i urządzenia mobilne — oprogramowanie szpiegowskie

Spyware może zostać zainstalowany w sposób zdalny zarówno na komputerze osobistym, jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak laptop czy smartfon. Warto jednak wiedzieć, że tego typu oprogramowanie nie ma zdolności replikowania się, więc nie jest w stanie uszkodzić danych zlokalizowanych na urządzeniu. Jednakże jest on niezwykle niebezpieczny, ponieważ jest w stanie udostępnić przestępcy numer PESEL, loginy, hasła, numery kart płatniczych i adres do korespondencji. Przy tym może śledzić historię przeglądania stron internetowych oraz udostępnić korespondencję. Wszystkie informacje są przesyłane na zewnętrzny serwer, gdzie mogą być wykorzystane do włamania się na konto bankowe lub żądania okupu. Spyware potrafi również rejestrować lokalizację GPS, a nawet nagrywać dźwięki z mikrofonu i uzyskiwać obraz z kamery.

Jak uniknąć zainfekowania przez Spyware?

Najważniejsze jest korzystanie z zaufanych stron internetowych i nieotwieranie podejrzanym maili i wiadomości SMS. Warto również zainwestować w dobry program antywirusowy, który będzie chronić poufne dane osobowe przed cyberprzestępcami.

Zobacz też:  Włamanie do komputera – jak sprawdzić, czy jesteś ofiarą hakerów?

Spyware to rodzaj oprogramowania typu malware, więc ma za zadanie udostępnić osobom trzecim wrażliwe dane, takie jak informacje osobiste oraz numery kart kredytowych. Z tego powodu powinieneś uważać na szpiegujące programy, które są ukryte w wielu plikach znajdujących się na podejrzanych stronach internetowych.



Zobacz także:
1 komentarz
  1. najnowsza wersja androida posiada funkcje wskazującą, że mikrofon albo aparat fotograficzny jest wykorzystywany. Wtedy zielona kropka wyświetla się w pasku powiadomień. Czy programy szpiegujące obchodzą to zabezpieczenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wirus komputerowy

Najgroźniejsze wirusy — jak wykryć? Rodzaje wirusów komputerowych. Co warto o nich wiedzieć i jak sobie z nimi radzić?

Następny artykuł
rootkit

Czym jest rootkit? Jak usunąć z komputera szkodliwe oprogramowanie? Jak wykryć wirusa na urządzeniu? Skuteczny anti-rootkit — jak wybrać?

Zobacz też