Jak zabezpieczyć się przed crackingiem? Jak działa proces crackowania i kim jest cracker? Zastosowanie i zagrożenia

Maciej Ostrowski
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czym jest cracking i w jakich celach jest wykorzystywany, powinieneś sprawdzić nasz artykuł, w którym wyjaśniamy definicję tej metody hakowania. Dodatkowo informujemy, jak chronić się przed crackerami.
cracking

Co to jest cracking?

Cracking jest metodą hakowania, czyli procesem, którego zadaniem jest złamanie zabezpieczeń komputera lub konkretnego pliku w celu uzyskania do niego dostępu. Co ciekawe, hakowanie może być przeprowadzane zarówno w złych intencjach, jak i w pozytywnych celach. Natomiast konkretnie crackowanie jest nielegalne i dotyczy przypadków o działalności przestępczej. Cracking polega na łamaniu zabezpieczeń, w trakcie których wykradają numery kart płatniczych, instalują wirusy oraz gromadzą wrażliwe dane osobowe. Wszystko w celu personalnych korzyści finansowych.

Kim jest cracker?

Cracker jest hakerem, którego celem jest złamanie zabezpieczeń danego oprogramowania. Modyfikuje on kod aplikacji lub ingeruje w system operacyjny konkretnego urządzenia, przez co może uzyskać dostęp do danych zawartych na dysku użytkownika.

Crackera motywują różne rzeczy, jednak głównym celem są korzyści finansowe lub chęć zdobycia wartościowych informacji. Poza tym mogą działać w imię jakiejś wyższej idei lub kieruje nimi czysta złośliwość. Warto wiedzieć, że crackerzy powtarzają powszechnie znane sztuczki, dzięki którym uzyskują dostęp do konkretnego systemu. Śmiało można ich określić mianem słabszych i mniej uzdolnionych hakerów. 

Czy cracking jest legalny?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Crackowanie systemów i aplikacji jest nielegalne, a za łamanie zabezpieczeń grozi odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Kodeks karny i Ustawa o prawie autorskim przewiduje konkretne kary. Hakerzy, którzy włamują się do systemów operacyjnych muszą liczyć się z koniecznością zapłaty wysokiej grzywny. Do tego grozi im nawet kara pozbawienia wolności, nawet do kilku lat.

Ochrona przed crackingiem — zabezpieczenia i zagrożenia

Cracking jest metodą hakowania komputerów, przed którą można się bronić. Jednakże podobnie jak w przypadku innych metod oszustw i przestępstw, podobnie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest działanie profilaktyczne. Przede wszystkim powinieneś dbać o regularne aktualizacje systemu operacyjnego oraz aplikacji zainstalowanych na dysku. Do tego powinieneś używać menedżera haseł, który będzie chronił twoje dane logowania, a do tego dobrze by było, gdybyś używał różnych zabezpieczeń do swoich kont.  Dobrym pomysłem będzie również inwestycja w dobry i skuteczny program antywirusowy.  Poza tym nie powinieneś otwierać żadnych załączników i linków, które zostały wysłane z podejrzanych adresów e-mail. Nikomu nie wysyłaj swoich danych logowania, loginów i haseł oraz szczegółów dotyczących kart płatniczych.

Zobacz też:  Oprogramowanie szpiegujące Pegasus — co to? Kto go stworzył i jak działa ten system?

Wiesz już czym jest cracking i jak można się przed nim chronić. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie z pewnością uda ci się uniknąć ataku hakerskiego.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wannacry

WannaCry — co to jest? Ransomware WannaCry — co może ucierpieć? Atak WannaCry — jak zainfekować komputer? Popularne komunikaty

Następny artykuł
cyberprzestrzeń

Cyberprzestrzeń — bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej w Internecie. Ustawa o cyberbezpieczeństwie

Zobacz też