Wyciek danych osobowych — co warto wiedzieć? Jak sprawdzić, czy dane twojego konta zostały ujawnione? Czy VPN może być skuteczny?

Maciej Ostrowski
Wyciek danych osobowych — czy można uniknąć utraty wrażliwych informacji? Jak ograniczyć ryzyko ataku hakerskiego na twoje konto?
wyciek danych

Wyciek danych osobowych — co warto wiedzieć? Jak uniknąć ataku oszustów, którzy mogą próbować wyłudzić wrażliwe informacje. Podpowiadamy jak zabezpieczyć się w Internecie oraz co zrobić, gdy hakerzy uzyskają dostęp do twoich danych.

Wyciek danych — co to jest?

Wyciek danych jest nieprzyjemnym incydentem, który może spotkać każdego użytkownika Internetu. Podają informacje w sieci zawsze istnieje ryzyko ataku hakerskiego i kradzieży wrażliwych danych przez przestępców. Atak może mieć na celu dane dotyczące osoby fizyczne, a także organy państwowe i wielkie korporacje. Jednakże w każdym przypadku ujawnienie danych może wiązać się z poważnymi i dotkliwymi zagrożeniami. W efekcie wycieku danych osobowych firma naraża się na utratę reputacji, straty finansowe oraz problemy z uzyskaniem licencji, na przykład ISO 22301. Największym ryzykiem są obarczone hasła, adresy e-mail i numery telefonów.

Co więcej, wycieki danych zdarzają się stosunkowo często. Najbardziej niebezpieczne mogą być skradzione loginy i hasła do konta bankowego. W większości przypadków ofiary są wybierane umyślnie. Użytkownicy mogą zminimalizować ryzyko utraty danych, ale często wycieki nie mają nic wspólnego z działaniem użytkownika. W większości przypadków hakerzy szukają luk w systemach informatycznych.

Jak sprawdzić, czy doszło do wycieku danych?

W większości przypadków można sprawdzić, czy twoje dane osobowe, takie jak adres e-mail czy powiązane z nimi konta zostały zhakowane. Najpopularniejszą aplikacją do sprawdzenia i wykrycia, czy twoje informacje o tobie zostały udostępnione jesst strona Have I Been Pwned. Wystarczy w niej wpisać adres e-mail, a witryna udostępni ci informacje związane z ewentualną utratą danych. Przeanalizuje ona serwisy internetowe, na których wykorzystany jest twój e-mail i jeśli doszło do naruszenia regulaminu dotyczącego ochrony danych osobowych na danej witrynie, zostaniesz o tym poinformowany. Jest to szczególnie istotna kwestia, jeśli uzyskujesz dostęp do konkretnych podmiotów, korzystając z tego samego hasła, co nie jest zalecane.

Zobacz też:  OSINT — pozyskiwanie danych. Jak działa pozyskiwanie informacji? Czym jest biały wywiad?

Kto jest administratorem danych osobowych w sieci?

Pamiętaj, że każda firma i właściciel strony internetowej jest zobowiązany to terminowego zgłaszania naruszeń danych, a także zabezpieczania wrażliwych danych osobowych użytkowników. Logując się na danym serwisie, akceptujesz regulamin i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, więc w pewnym stopniu uprawniasz ich do przechowywania informacji, narażając się na kradzież tożsamości. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo stron, w których przesyłasz numer pesel, dane karty płatniczej oraz informacje podatkowe.

Co zrobić, jeśli login i hasło wyciekły do sieci?

Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu bezpieczeństwa swojego konta, a także regularne aktualizowanie maila lub hasła. Użytkownicy mogą działać profilaktycznie, unikając klikania podejrzanych linków oraz wchodzenia na niezabezpieczone strony internetowe. Istotne jest również sprawdzanie spamu i obserwowanie wiadomości „śmieci”, które mogą informować o ewentualnym zwiększeniu zagrożenia. Pamiętaj jednak, by nie wchodzić w linki, które znajdują się w spamie, jeśli nie znasz nadawcy. Jednocześnie możesz w ten sposób zainstalować złośliwe oprogramowanie na twoim urządzeniu, przez co oszuści mogą w łatwiejszy sposób przeprowadzić procedurę ataku na twoje dane osobowe, przez co otrzymają cenne informacje.

Jeśli z twojego adresu e-mail są wysyłane wiadomości typu spam, mogłeś stać się ofiarą ataku hakerskiego, przez co mogło dojść do wycieku danych. Pamiętaj jednak, że możesz zobaczyć odpowiedzi i wiadomości o nierozpoznanych adresach, przez co jesteś w stanie zidentyfikować ewentualny atak. W efekcie możesz zabezpieczyć konto i poinformować swoich odbiorców o ewentualnych wiadomościach przesyłanych przez oszustów.

Czy mój e-mail wyciekł do sieci? Pytania i wątpliwości

W przypadku wystąpienia ataku, którego efektem był wyciek danych, musisz pamiętać, że konsekwencje mogą być różne. Od irytujących wiadomości spam, przez zmianę danych, po kradzież konta z konkretnych serwisów. Z tego powodu powinieneś zmienić hasło w serwisie, w którym nastąpił wyciek danych, a także pamiętać, by nie używać jednego hasła więcej niż jeden raz! W ten sposób możesz ograniczyć ryzyko utraty danych i zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci internetowej.

Zobacz też:  Co odróżnia Black Hat Hackers od white hat Hackers?

Alert BIK — wyciek danych

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) udostępnia narzędzie, które może być przydatne w przypadku wycieku twoich danych osobowych. Działa to w bardzo prosty sposób. Przykładowo, gdy oszust otrzyma dostęp do twoich danych osobowych i będzie chciał wziąć kredyt używając twojej tożsamości, do BIK wpłynie zapytanie, a ty otrzymasz alert BIK. Dopiero po jego potwierdzeniu i zatwierdzeniu prośby będzie możliwe udzielenie kredytu lub zrobienia zakupów na raty.

Działa to również w przypadku podpisywania umowy abonamentowej na twoje dane kontaktowe. Biuro Informacji Kredytowej jest jedyną instytucją w Polsce, która współpracuje ze wszystkimi bankami, firmami pożyczkowymi i abonamentowymi, ponieważ działa na mocy prawa bankowego. W efekcie oszuści nie będą mogli wykorzystać twoich danych, ponieważ zawsze konieczne będzie twoje zatwierdzenie.

Jednocześnie BIK jako organ nadzorczy ma informacje związane ze zobowiązaniami gospodarczymi, fakturami za prąd, gaz, telefon, wodę czy inne media. Dostępność do tych danych ma spółka zależna BIG InfoMonitor.

Alert BIK może powiadomić cię o:

  • próbie zaciągnięcia kredytu, pożyczki lub chwilówki;
  • podpisania abonamentu telewizyjnego, internetowego lub telefonicznego;
  • zakupów na raty;
  • podpisania umowy leasingu;
  • wynajmu mieszkania, domu lub innej nieruchomości;
  • prowadzenia fałszywej działalności gospodarczej.

Jesteś już świadomy tego, jak uniknąć wycieku danych oraz co zrobić, gdy dojdzie do kradzieży danych z twojego konta. Pamiętaj, by unikać używania tego samego hasła do wielu serwisów oraz sprawdzać linki, które otrzymujesz w wiadomościach e-mail oraz prywatnych.Zobacz także:
Zobacz też:  Jak sprawdzić, co było robione na komputerze i kiedy może się to przydać?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rootkit

Czym jest rootkit? Jak usunąć z komputera szkodliwe oprogramowanie? Jak wykryć wirusa na urządzeniu? Skuteczny anti-rootkit — jak wybrać?

Następny artykuł
wannacry

WannaCry — co to jest? Ransomware WannaCry — co może ucierpieć? Atak WannaCry — jak zainfekować komputer? Popularne komunikaty

Zobacz też