Trojan – czy to duże zagrożenie? Jak rozpoznać konia trojańskiego?

Maciej Ostrowski
Zastanawiasz się, na jakie zagrożenia jesteś narażony jako użytkownik portali społecznościowych i zasobów internetu? Koniecznie sprawdź, jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus o nazwie trojan oraz w jak możesz się zabezpieczyć.
trojan

Złośliwe oprogramowanie to zmora praktycznie każdego, kto ma dostęp do internetu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby zainfekować swój komputer wirusem typu trojan. Niestety, ale to popularna metoda ataków hakerskich stosowana przez cyberprzestępców na całym świecie. Mimo ciągłej edukacji użytkowników komputerów o istniejących zagrożeniach, wciąż zdarzają się przypadki zainfekowania systemu np. przez pobrany z e-maila załącznik. Cyberprzestępcy w dzisiejszych czasach są coraz bardziej przebiegli, dlatego dowiedz się, jak rozpoznać złośliwe oprogramowanie i próby ataków hakerskich.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z pcpro.pl

Trojan – co to za wirus?

Trojan to wirus komputerowy, który po pobraniu do przestrzeni dyskowej infekuje pliki znajdujące się w jego otoczeniu. Niektóre wersje konia trojańskiego są niewykrywalne przez programy antywirusowe niższego rzędu. Głównie z tego względu zastanów się, czy nie warto zainwestować w płatny program antywirusowy od sprawdzonego dostawcy. Rozprzestrzenianie się trojana w systemach komputerowych odbywa się wręcz automatycznie. Oznacza to, że pobranie wirusa z załącznika lub bezpośrednio z poziomu przeglądarki może zainfekować dowolną aplikację na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

Trojan – rodzaje wirusa komputerowego

Trojan przybiera różne formy. Ataki z wykorzystaniem konia trojańskiego to głównie takie techniki, jak:

  • backdoor, czyli zdalny dostęp do systemu przez oprogramowanie zmieniające zabezpieczenia,
  • programy szpiegujące,
  • zombie, czyli trojany przejmujące całkowitą kontrolę nad sprzętem,
  • ransomware,
  • keyloggery.

Oczywiście metod ataków cyberprzestępców z wykorzystaniem konia trojańskiego jest znacznie więcej i nie sposób wymienić je wszystkie. Kiedy już staniesz się ofiarą ataku, czym prędzej poproś o pomoc specjalistów, by nie stracić wszystkich swoich danych oraz dostępu do komputera, smartfona lub innego urządzenia podłączonego do sieci np. serwera.

Zobacz też:  Cryptojacking, czyli nieetyczne metody pozyskiwania kryptowalut. Jak się bronić przed atakiem?

Jak trojan przedostaje się na komputer i inne urządzenia?

Zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem ransomware systemu operacyjnego niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Haker poprzez instalację wirusa w systemie może zdobyć zdalny dostęp do twoich dysków, co jest szczególnie ryzykowne. Trojany najczęściej przybierają formę programu komputerowego np. bezpłatnego oprogramowania do przetwarzania muzyki. Pozornie legalne aplikacje tuż po pobraniu ich na dysk rozpoczynają inwazję. Trojan może przedostać się do twojego komputera poprzez:

  • pobieranie plików z nieznanych źródeł o nielegalnej charakterystyce,
  • pobieranie bezpłatnych programów, które są nieznane i pozornie nie wzbudzają podejrzeń,
  • otwieranie załączników z poczty elektronicznej, które są zainfekowane i mają charakter spamu,
  • częste odwiedzanie niezabezpieczonych i niezaufanych stron internetowych.

Cyberprzestępcy często podszywają się pod publiczne instytucje, aby rozprzestrzeniać nieprawdziwe informacje zachęcające ofiary do pobrania zainfekowanego oprogramowania na swój dysk. Przy pomocy specjalnych narzędzi hakerzy przejmują dostęp do sprzętu komputerowego, aby w późniejszych krokach wymusić na ofiarach okup. Takie działania najczęściej dotyczą infekcji systemów komputerowych dużych korporacji i instytucji państwowych.

Jak chronić się przed trojanem?

Ochrona przed koniem trojańskim oraz innymi wirusami mogącymi przejąć kontrolę nad komputerem ogranicza się nie tylko do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Nigdy nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, ukrywaj swoje dane logowania, a także twórz trudne do odgadnięcia hasła. W systemie operacyjnym zawsze zainstaluj dobry antywirus, który szybko wykryje ewentualne zagrożenie i odizoluje niebezpieczne pliki na dysku. Chcesz uniemożliwić dostęp do komputera osobom postronnym np. cyberprzestępcom? Zainstaluj i uruchom zaporę ogniową wraz z antywirusem, zabezpiecz domową sieć internetową, a także aktualizuj na bieżąco system operacyjny. To podstawa, aby uniknąć ryzyka zainstalowania spyware lub innego szkodliwego oprogramowania na komputerze.Zobacz także:
Zobacz też:  Jak sprawdzić, czy komputer jest szpiegowany? Poznaj przydatne wskazówki!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo sieci – jak ochronić sprzęt sieciowy przed atakami?

Następny artykuł
bot

Bot – czym jest robot komputerowy? Jak działa? Gdzie można spotkać takie narzędzia?

Zobacz też