Bezpieczeństwo sieci – jak ochronić sprzęt sieciowy przed atakami?

Maciej Ostrowski
W dzisiejszych czasach nie wyobrażasz sobie codzienności bez stałego dostępu do internetu? Pamiętaj, że dostawcy internetu nie zawsze zapewniają bezpieczeństwo sieci. Sprawdź, jak zapobiegać atakom cyberprzestępców.
bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo sieci komputerowych to kwestia, na jaką zwracają uwagę specjaliści na całym świecie. Jako użytkownik internetu zadbaj o to, aby złośliwe oprogramowanie nie przedostało się do twojej przestrzeni dyskowej. Miejsca takie, jak dom, praca, szkoła oraz restauracja najczęściej udostępniają połączenie sieciowe przy pomocy niezabezpieczonych protokołów. Połączenie z taką siecią często skutkuje atakiem cyberprzestępców na komputery i kradzieżą poufnych danych osobowych. Kiedy zadbasz o ochronę zasobów dyskowych oraz systemu operacyjnego, nie będziesz narażony na przykre skutki ataków hakerskich.

Bezpieczeństwo sieci – na jakie zagrożenia narażeni są użytkownicy internetu?

Chcesz wiedzieć, na jakie zagrożenia jesteś najbardziej narażony podczas korzystania z publicznych sieci internetowych? Pamiętaj, że zbyt prosty dostęp do sieci np. w restauracjach świadczy tylko o tym, iż ta nie jest odpowiednio zabezpieczona. Błędna konfiguracja urządzeń sieciowych to podstawowa kwestia, która daje cyberprzestępcom łatwy dostęp do sieci. Niebezpieczeństwa, na jakie narażony jest praktycznie każdy użytkownik internetu, to:

 • phishing,
 • spam,
 • instalacja złośliwego oprogramowania (trojany, boty),
 • ataki DDOS,
 • podszywanie się pod DNS,
 • pharming,
 • kradzieże tożsamości,
 • i inne…

Niestety, ale zagrożeń w sieci, które mogą np. zablokować dostęp do komputera jest wiele. Eksperci radzą, aby podczas korzystania z zasobów internetu zawsze zachować zdrowy rozsądek. Szyfrowanie danych na komputerze pozytywnie wpływa na ich poufność, choć nie daje to 100% skuteczności w zapobieganiu włamaniom cyberprzestępców do urządzeń podłączonych do lokalnych sieci komputerowych.

Bezpieczeństwo sieci – kilka podstawowych zasad

Przesyłanie pakietów danych pomiędzy urządzeniami sieciowymi powinno być odpowiednio autoryzowane i zabezpieczone. Nowoczesne mechanizmu wbudowane np. w routery Wi-Fi cechują się wysokim poziomem skuteczności w zapobieganiu włamaniom do sieci przez hakerów. Oto kilka porad, dzięki którym unikniesz naruszenia zasad bezpieczeństwa danych osobowych i innych poufnych informacji.

 • nigdy nie zapisuj haseł dostępu do kont w miejscach dostępnych dla wszystkich, a w szczególności narażonych na włamania cyberprzestępców,
 • unikaj tworzenia podobnych lub takich samych haseł do różnych serwisów i kont,
 • unikaj logowania się do publicznych sieci i systemów WiFi,
 • podczas pobierania plików z internetu, sprawdzaj, czy pochodzą z legalnych i bezpiecznych źródeł,
 • zainstaluj program antywirusowy i zadbaj o regularną aktualizację jego oprogramowania,
 • stosuj się do najnowszych zaleceń odnośnie bezpieczeństwa sieci domowych oraz publicznych,
 • dane osobowe udostępniaj tylko w miejscach, które są odpowiednio zabezpieczone.
Zobacz też:  Trojan – czy to duże zagrożenie? Jak rozpoznać konia trojańskiego?

Oczywiście to tylko podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa sieci. Stosuj się do nich, a na pewno nie narazisz się na nadużycia ze strony cyberprzestępców.

Jakie programy warto stosować w zakresie bezpieczeństwa sieci?

Konfigurujesz domowy router Wi-Fi? W takim razie musisz wiedzieć, w jaki sposób zapewnić integralność urządzeń oraz wysoki poziom dostępności sieci w całej nieruchomości. Odnosząc się do poziomu bezpieczeństwa sieciowego, konieczna będzie właściwa konfiguracja zapory sieciowej. Dzięki temu osoby trzecie próbujące złamać hasło dostępu do routera Wi-Fi zostaną automatycznie zablokowane. Kontrola użytkowników w lokalnej sieci poprzez aplikację routera jest przydatną opcją w takich sytuacjach. Sprawdzisz w ten sposób, kto aktualnie korzysta z zasobów sieciowych oraz wyeliminujesz potencjalne zagrożenia.

Wbrew pozorom wykrywanie nieautoryzowanych użytkowników w lokalnej sieci jest proste. Wystarczy, że przeanalizujesz aktywne adresy IP oraz DNS urządzeń. Nowoczesne technologie zabezpieczeń dla sieci komputerowych uwzględniają też specjalistyczne oprogramowanie do blokady dostępu np. do routera. Jeśli nie masz wiedzy z zakresu sieci komputerowych, lepiej poproś o pomoc specjalistów. Zyskasz pewność, że zabezpieczyłeś swoją sieć w możliwie najlepszy sposób. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, do których powinieneś się stosować podczas konfiguracji infrastruktury sieciowej w domu lub w biurze:

 • nigdy nie używaj automatycznych kreatorów konfiguracji routera Wi-Fi lub serwera,
 • zmień podstawową nazwę sieci,
 • ustal indywidualne dane logowania do routera Wi-Fi (podstawowy login oraz hasło to: admin),
 • dezaktywuj możliwość dostępu do strony zarządzania routerem z zewnętrznych sieci,
 • ustal mocne protokoły szyfrowania oraz hasła dostępu do sieci Wi-Fi,
 • zainstaluj dobre oprogramowanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci.

Korzystanie z otwartych sieci Wi-Fi, a bezpieczeństwo sieci

Nowoczesne antywirusy pozwolą ci na bezpieczne korzystanie nawet z niezabezpieczonych sieci w miejscach publicznych. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Oprogramowanie zabezpieczające wykonuje odpowiednie szyfrowanie połączenia, a także przesyłanych pakietów, dzięki czemu cyberprzestępcy nie uzyskają dostępu do twojego laptopa lub smartfona. Takie udogodnienia oferują wyłącznie najlepsze aplikacje antywirusowe od renomowanych producentów produktów cyfrowych. Z niezabezpieczonych sieci publicznych korzystaj tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz. Mimo posiadania profesjonalnych zabezpieczeń zawsze istnieje ryzyko, że hakerowi uda się wejść do twojego sprzętu i zainstalować złośliwe oprogramowanie szpiegujące.

Zobacz też:  Klucze U2F – popraw poziom bezpieczeństwa podczas logowania!

Z czym wiąże się brak posiadania odpowiednich zabezpieczeń sieci Wi-Fi?

Niestety, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w dzisiejszych czasach jest bezpieczeństwo sieci. Cyberprzestępcy wykorzystują niezabezpieczone sieci prywatne oraz publiczne np. do rozsyłania spamu z zainfekowanych komputerów. W razie naruszenia prawa z twojej domowej sieci policja w pierwszej kolejności weźmie pod lupę twój sprzęt komputerowy. Pamiętaj, że według polskiego prawa każdy posiadacz routera Wi-Fi jest zobowiązany do jego odpowiedniego zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem.

Podsumowując kwestie bezpieczeństwa sieci – stosuj odpowiednie mechanizmy kontroli protokołów sieciowych, a także inwestuj w sprzęt sieciowy nowej generacji. Unikaj ryzyka zdobycia dostępu do routera przez osoby niepowołane w miarę swoich możliwości. W przeciwnym razie narazisz się nie tylko na kradzież danych osobowych, a nawet utratę dostępu do własnego sprzętu komputerowego.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – czym jest i jak wygląda praca w tym zawodzie?

Następny artykuł
trojan

Trojan – czy to duże zagrożenie? Jak rozpoznać konia trojańskiego?

Zobacz też