Tryb prywatny – jak działa? Czy jest odpowiednim zabezpieczeniem przed cyberatakami?

Maciej Ostrowski
Tryb prywatny zwany też trybem incognito tylko w pewnym stopniu chroni naszą prywatność. Warto dokładnie poznać schemat działania takiego trybu. Dowiedz się jak naprawdę ten tryb działa!
tryb prywatny

Pragnąc zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci wielu internautów włącza tryb prywatny. Sądząc po nazwie ma on stać na straży naszego bezpieczeństwa. Jednak czy tak jest na pewno?

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z newsocial.pl

Czym jest tryb prywatny?

Zwany jest też trybem incognito. Jest to inna odsłona przeglądarki, która podczas zwykłego przeglądania stron internetowych zbiera pewne dane. Przede wszystkim do takich danych zaliczyć można historię odwiedzanych stron. Można śmiało powiedzieć, że w momencie włączenia omawianego trybu, twoja przeglądarka przestanie śledzić i zapisywać twoją internetową aktywność. Nie należy jednak oczekiwać, że będziemy w ten sposób chronieni w jakikolwiek sposób. 

Kto zobaczy Twoją aktywność w sieci?

Aktywność osób korzystających z sieci mogą w każdej chwili sprawdzać następujące osoby:

  • administrator firmowej, szkolnej czy uczelnianej sieci; 
  • dostawca łącza internetowego; 
  • właściciele stron internetowych, które odwiedzasz; 
  • firmy powiązane ze stronami, z których korzystasz. 

W przypadku popełnienia przestępstwa internetowego dane o ruchach w sieci może pozyskać także policja. W tym celu zwraca się najczęściej do dostawcy łącza sieciowego. Pamiętaj, że informacje, które wprowadzasz są też zapisywane po stronie serwera, z którym aktualnie się łączysz. 

Jak włączyć ten tryb w poszczególnych przeglądarkach internetowych?

Zależnie od przeglądarek internetowych, włączanie trybu incognito może się nieco różnić, ale oczywiście nie musi. Omawiany tutaj tryb może też występować pod różnymi nazwami. Zamiast zastanawiać się nad nazewnictwem, warto po prostu używać skrótów klawiaturowych. W poszczególnych przeglądarkach tryb prywatny włącza się tymi skrótami:

Skrót klawiaturowy Ctrl+Shift+N:

  • Chrome;
  • Safari;
  • Opera;
  • Brave.

Skrót klawiaturowy Ctrl+Shift+P:

  • Firefox;
  • Internet Explorer;
  • Microsoft Edge. 
Zobacz też:  Cyberbezpieczeństwo – czym jest i jak wygląda praca w tym zawodzie?

Kiedy warto użyć tego trybu?

Skoro powstał tryb prywatny i wciąż go nie wycofano to widocznie do czegoś musi się przydawać. Owszem, jest kilka sytuacji, w których warto użyć takiego rozwiązania. Przykładem może być chęć skorzystania z czystej wyszukiwarki Google, która nie będzie nam podpowiadała różnych sugestii. Inny przykład to przekazanie naszego komputera osobom trzecim. Warto włączyć im tryb incognito i wówczas nie będą mogli zalogować się na portale, do których hasła zapamiętała przeglądarka. 

Zachowaj czujność 

Musisz wiedzieć, że tryb prywatny w żaden sposób nie ukryje tego co robisz w sieci. Jeśli myślisz, że pobieranie torrentów w trybie incognito sprawi uczyni Cię anonimowym to niestety się mylisz. Korzystajmy więc z Internetu świadomie i pamiętajmy o zagrożeniach, które tam na nas czyhają. Jeśli zależy nam na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa to warto zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe oraz włączyć firewall.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
klucze u2f

Klucze U2F – popraw poziom bezpieczeństwa podczas logowania!

Następny artykuł
cryptojacking

Cryptojacking, czyli nieetyczne metody pozyskiwania kryptowalut. Jak się bronić przed atakiem?

Zobacz też