Bot – czym jest robot komputerowy? Jak działa? Gdzie można spotkać takie narzędzia?

Tymon Jaworski
Nowoczesne technologie IT pozwalają na tworzenie funkcjonalnych programów oraz aplikacji, które działają na podstawie sztucznej inteligencji. Sprawdź, czym jest bot komputerowy i gdzie najczęściej go spotkasz.
bot

Bot komputerowy to nic innego, jak wysoce zaawansowane technologicznie oprogramowanie służące do wykonywania określonych czynności. Obecnie boty wykorzystywane są do analizy stron internetowych, indeksowania adresów www przez wyszukiwarki np. Google, a także do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w sieci. Automatyczne boty mają zastosowanie wielu dziedzinach życia, ale wszystkie są ściśle związane z działaniem systemów komputerowych. Poznaj przykłady botów występujących w dzisiejszych czasach i przekonaj się, czy są pożytecznym narzędziem,

Bot – definicja

Według definicji słownikowej bot w świecie technologii teleinformatycznych to specjalistyczny program, któy służy do symulowania określonych zachowań np. żywego człowieka. Roboty internetowe powstałe w dzisiejszych czasach odpowiadają nawet za ponad połowę całego ruchu sieciowego poprzez wykorzystanie algorytmów sieciowych. Nazwa bot pochodzi po prostu od słowa robot. Oznacza to, że oprogramowanie tego typu nie tylko ułatwia korzystanie z zasobów internetowych, ale także jest w stanie naśladować działania użytkownika.

Niestety boty komputerowe mają nie tylko wady, ale i zalety. Takie oprogramowanie jest coraz częściej wykorzystywane przez cyberprzestępców do realizowania ataków hakerskich na szeroką skalę. Odpowiednio zaprogramowany i zabezpieczony program komputerowy w postaci bota pozwala jednak znacznie ograniczyć koszty np. prowadzenia strony internetowej.

Gdzie można spotkać boty komputerowe?

Bot komputerowy jako oprogramowanie spotkasz praktycznie w większości nowoczesnych portali internetowych np. sklepy online. Asystent w postaci chatbota ułatwia komunikację sklepu z klientem i jednocześnie udziela odpowiedzi klientom na podstawowe pytania odnośnie produktów oraz działania sklepu. Takie rozwiązania usprawniają funkcjonowanie nie tylko sklepów internetowych, ale także:

 • instytucji państwowych,
 • banków,
 • dużych korporacji.

Praktycznie wszędzie tam, gdzie liczy się ekspresowa obsługa ważne jest zautomatyzowanie procesów. Oczywiście boty to nie tylko narzędzia dostępne na stronach internetowych. To też funkcjonalne dodatki do aplikacji bankowości mobilnej. Wirtualny asystent poinformuje cię zawsze wtedy, kiedy otrzymasz przelew. Z pomocą bota wykonasz też przelew za pośrednictwem poleceń głosowych. Chcesz wiedzieć, jakie są formy chatbotów? Najciekawsze, to:

 • inteligentne formularze tekstowe z funkcją automatycznego odpowiadania,
 • wirtualne chatboty z użyciem sztucznej inteligencji.
Zobacz też:  Oprogramowanie reklamowe – czym jest adware i jak się go pozbyć?

Co ciekawe, w sieci dostępna jest także wirtualna encyklopedia, gdzie boty pomagają w szybszym wyszukiwaniu fraz np. w słowniku.

Rodzaje botów internetowych

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów botów internetowych. Sprawdź kilka z nich:

 • scraper bot – odczytuje dane ze stron internetowych np. ceny towarów,
 • robot indeksujący – zajmuje się zbieraniem informacji o portalach www,
 • spam bot – umożliwia gromadzenie i wykorzystywanie bazy adresów e-mail,
 • boty do pobierania plików z sieci,
 • boty wirusowe – służą do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania przez hakerów,
 • voiceboty,
 • chatboty,
 • boty w mediach społecznościowych – wykorzystują głównie tzw. fake konta, by rozprzestrzeniać fałszywe informacje w sieci.

Czy boty komputerowe są bezpieczne?

Pamiętaj, że boty służą nie tylko do legalnych działań, ale także są skuteczną metodą do rozprowadzania złośliwego oprogramowania. Hakerzy często wykorzystują je np. do automatycznego rozsyłania wiadomości spamerskich, a także złożonych operacji w postaci ataków na instytucje państwowe. W dzisiejszych czasach bot potrafi nawet naśladować ludzkie zachowania, czy pilnować porządku na stronie internetowej. To niesie pewne zagrożenia, choć rozwój technologii w tym zakresie jest nieunikniony.

W zakresie bezpieczeństwa użytkowania botów działających na stronach www, warto wiedzieć, iż poziom bezpieczeństwa zależy tylko od użytkowników internetu. Zastosowanie botów w atakach hakerskich ma sens tylko wtedy, kiedy potencjalna ofiara nabierze się np. na zainfekowaną wiadomość e-mail i pobierze złośliwe oprogramowanie na swój komputer. Przy pomocy botów cyberprzestępcy tworzą też fałszywe konta na portalach społecznościowych, w wyniku czego dochodzi do licznych nadużyć danych osobowych.Zobacz także:
Zobacz też:  Spam – co to jest? Kto wysyła niechciane wiadomości e-mail? Jak się ochronić?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
trojan

Trojan – czy to duże zagrożenie? Jak rozpoznać konia trojańskiego?

Następny artykuł
firewall

Firewall – zapora sieciowa zapewniająca bezpieczeństwo

Zobacz też