Miliarder jest winny urzędowi skarbowemu 2 miliardy dolarów

Jak widać nie tylko Polacy uchylają się od płacenia podatków.

Miliarder dyrektor generalny firmy programistycznej oskarżony o rzekome 2 miliardy dolarów oszustw podatkowych. Robert Brockman jest oskarżany o prowadzenie programów uchylania się od płacenia podatków od dziesięcioleci.

Miliarder, dyrektor generalny firmy Reynolds and Reynolds Co. z siedzibą w Ohio, Robert Brockman, został oskarżony o oszustwa podatkowe i oszustwa bankowe prowadzone przez „dziesięciolecia”.

Schemat, w którym około 2 miliardy dolarów ukryto na rachunkach zagranicznych i poprzez pranie brudnych pieniędzy, miał miejsce w latach 1999-2019, poinformował w czwartek Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ).

Zgodnie z aktem oskarżenia mieszkaniec Houston w Teksasie i hrabstwa Pitkin w Kolorado rzekomo korzystał z „sieci” organizacji offshore na Bermudach i Nevis, aby ukryć zyski, które osiągnął z inwestycji w fundusze private equity.

Prokuratorzy twierdzą, że Brockman odebrał swoje zyski kapitałowe, a także manipulował przy dowodach swojej domniemanej działalności, stosując metody, w tym antydatowanie zapisów i używanie „zaszyfrowanej komunikacji i słów kodowych” do komunikowania się ze współspiskowcami.

Ranczo, luksusowy dom i jacht były wśród zakupów dokonanych najwyraźniej bez opodatkowania.

Prokuratorzy w USA twierdzą również, że w latach 2008–2010 Brockman skorzystał z usług podmiotu zewnętrznego w celu zakupu 67,8 mln USD w dłużnych papierach wartościowych od firmy programistycznej. Jako dyrektor generalny, dyrektor wykonawczy nie może tego robić bez pełnego ujawnienia, ponieważ może to mieć wpływ na ceny akcji i obrót; jednak Brockman rzekomo zrobił to bez informowania sprzedawców.

W rezultacie około 2 miliardy dolarów dochodu zostało ukryte przed amerykańskim urzędem skarbowym (IRS). Ponadto prokuratorzy amerykańscy twierdzą, że inwestorzy w dłużne papiery wartościowe firmy oprogramowania również zostali oszukani.

Federalne jury w San Francisco w Kalifornii wydało 39 zarzutów, w tym siedem zarzutów uchylania się od płacenia podatków, 20 zarzutów oszustwa elektronicznego, prania pieniędzy, fałszowania dowodów i zniszczenia dowodów.

Prokuratorzy sugerują, że oskarżenie potentata oprogramowania powinno być ostrzeżeniem dla innych, którzy obecnie używają kont zagranicznych i innych środków do unikania opodatkowania.

Jak przypuszczano, pan Brockman jest odpowiedzialny za przeprowadzenie około dwóch miliardów dolarów programu uchylania się od płacenia podatków
- skomentował Jim Lee, szef IRS Criminal Investigation.
IRS Criminal Investigation agresywnie ściga oszustwa podatkowe w kraju i za granicą. Żaden program nie jest zbyt skomplikowany ani wyrafinowany dla naszych śledczych. Osoby ukrywające dochody lub aktywa za granicą są zachęcane do zgłaszania się i dobrowolnego ujawniania swojego stanu posiadania.

Robert Smith został również oskarżony o oszustwa podatkowe. Operator Vista Equity Partners, uwikłany w ten sam program, zgodził się zapłacić 139 milionów dolarów na załatwienie sprawy i współpracuje w dochodzeniu przeciwko Brockmanowi.

Źródła: